Bývalo pre chudákov, teraz bude perlou s úchvatným výhľadom: Otvárajú posledné poschodie Kolosea

Bývalo pre chudákov, teraz bude perlou s úchvatným výhľadom: Otvárajú posledné poschodie Kolosea Zdroj: Wikipedia/Rome
Od 1. novembra budú po 40 rokoch sprístupnené štvrté a piate poschodie rímskeho Kolosea.

"Dnešok je dôležitý deň, otvárame zreštaurované najvyššie poschodie rímskeho Kolosea," uviedol taliansky minister kultúry Dario Franceschini prehliadku organizovanú pre médiá. "Z piateho poschodia sa otvára neuveriteľný výhľad na amfiteáter i na Rím. Obnova Kolosea postupuje, ďalej sa počíta s rekonštrukciou arény, na ktorú sme už vyčlenili financie," povedal.

Piate poschodie bolo pre chudákov. Prostý ľud síce nevidel detailne, čo sa o 40 metrov pod ním, na úrovni arény odohráva, ale zato miesto chránila pred dažďom a slnkom strieška. Štvrté poschodie Kolosea bolo určené obchodníkom a mešťanom. "Tretie poschodie prináležalo ľuďom, ktorých môžeme označiť ako stredná trieda, druhé rímskym jazdcom a konečne v prvom sedeli na mramorových trónoch senátori," vysvetlila riaditeľka Kolosea Rosella Rea.

Až doteraz mohli turisti počas prehliadky vidieť prvé tri poschodia, od 1. novembra budú verejnosti prístupné aj zvyšné dve. Prehliadka so sprievodcom pre skupiny maximálne 25 ľudí sa dá absolvovať s rezerváciou vopred.

Prehliadka posledných dvoch poschodí tejto 52 metrov vysokej pamiatky bude začínať v novo sprístupnenej chodbe, ktorá si po rekonštrukcii zachovala pôvonú podobu. Nachádza sa medzi druhým a tretím poschodím a kedysi slúžila na presun návštevníkom amfiteátra.

Zdroj: ČTK

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení