Hrdinovia, pre ktorých vojna nekončí: Fotografie ukazujúce zmrzačených amerických vojakov

Hrdinovia, pre ktorých vojna nekončí: Fotografie ukazujúce zmrzačených amerických vojakov Zdroj: Twitter/James Nachtwey
Konflikt v Iraku už pre Američanov dávno skončil, pre amerických vojakov, ktorí sa zúčastnili vtedajšej operácie, ale ani zďaleka neskončil. Invázia do Iraku vtedy stála život takmer 5000 amerických vojakov, stovky z nich si z vojny odniesli "suvenír" vo forme zmrzačenia. A práve tých sa týka projekt svetovo známych fotografov Jamesa Nachtweya a Davida Jaya.

"Tie snímky sú dôkaz," napísal o tejto fotosérii jej spoluautor James Nachtwey. "Udalosti, ktoré som zaznamenal, by nemali byť zabudnuté a nikdy sa nesmú opakovať," dodáva fotograf.

Svojou sériou fotografií vojnových veteránov z nedávnej histórie chce ukázať nielen to, že vojna ovplyvnila životy mnohých rodín smrťou ich blízkych, ale že vďaka raneným vojakom táto téma naďalej prežíva ako citlivá a bolestivá téma. "Je to príležitosť ukázať, že musíme vytvárať dialóg aj o témach, o ktorých hovoriť nechceme. A u ktorých nám to nie je príjemné - a pritom sme za ne čiastočne zodpovední," dopĺňa spoluautor David Jay.

Fotoséria ukazuje amerických vojakov, ktorí boli v bojoch v Iraku ťažko zranení. Fotografovia ich zachytávli v bežných situáciách, či už doma s rodinou či napríklad na športoviskách. Hoci títo novodobí hrdinovia sú pripomienkou veľmi nedávnej modernej histórie, tendencia skôr smeruje k pripomínaniu starších bitiek a vojen, ktoré už stihlo opriasť veľa mýtov.

Aj preto je dôležité sa sústrediť na veteránov modernej histórie, ktorí si zaslúžia pozornosť. Hoci ako dodáva James Natchwey, pohľad na tieto fotografie nemusí byť pre mnohých príjemný. "Ale taká je realita," dodáva Nachtwey. "Nepríjemná."

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení