Kórejci sa poistili proti chátraniu štadióna: Po hrách ho zbúrajú

Kórejci sa poistili proti chátraniu štadióna: Po hrách ho zbúrajú Zdroj: IOC
Juhokórejskí usporiadatelia budúcich zimných olympijských hier, ktoré už o necelých päť mesiacov privíta Pchjongjang, vyriešili možnú hrozbu nedostatočného využitia štadiónu pre zahajovací a záverečný ceremoniál po svojom. Úplne nový štadión s kapacitou 35 tisíc divákov po hrách zbúrajú a na jeho mieste vznikne múzeum a plocha pre voľnočasové aktivity.

Proti výrazne lacnejšiemu variantu usporiadať slávnostné ceremoniále na niektorom z už existujúcich štadiónov mimo Pchjongjangu sa rázne postavili obyvatelia mesta.

Kórejci nechceli opakovať chyby niektorých svojich predchodcov, ktorí veľakrát s veľkou pompou vybudovali nákladné stavby. Tie ale po olympiáde nenašli ďalšie využitie a chátrali. Najčerstvejším príkladom takýchto bielych slonov sú štadióny v Riu de Janeiro, ktorých prevádzka musí ešte viac než rok po skončení prvých olympijských hier na juhoamerickom kontinente financovať brazílska vláda.

Pchjongjang dostal pri voľbe Medzinárodného olympijského výboru pred šiestimi rokmi dôveru pred Mníchovom a francúzskym Annecy. Dočkal sa tak po dvoch neúspešných pokusoch, keď pre rok 2010 uprednostili Medzinárodný olympijský výbor Vancouver a o štyri roky neskôr Soči. Práve predošlé hry v Rusku vstúpili do histórie ako zatiaľ najdrahšie v dejinách s cenovkou asi 50 miliárd dolárov. Juhokórejskí usporiadatelia pôvodne pripravili asi sedminový rozpočet, ktorý ale aj pre stavbu olympijského štadióna stúpol na súčasných 12,5 miliardy.

Olympiáda v Kórei bude mať rovnako ako hry v Soči dve centrá. V pobrežnom meste Kangnung sa budú konať halové športy ako hokej, rýchlokorčuľovanie, krasokorčuľovanie či curling, zostávajúce "horské" športy prebehnú v Pchjongjangu a okolí. Historicky tretie zimné olympijské hry na ázijskom kontinente sa začnú 9. a skončia 25. februára.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení