Na svete je viac než 40 miliónov otrokov: Proti svojej vôli ich nútia k sexu i k práci

Na svete je viac než 40 miliónov otrokov: Proti svojej vôli ich nútia k sexu i k práci Zdroj: ISIFA
Nová štúdia Medzinárodnej organizácie práce odhaduje, že v roku 2016 trpelo takzvaným novodobým otroctvom vyše 40 miliónov ľudí, približne štvrtinu z nich tvorili deti. Odhad počíta aj s ľuďmi, ktorí zotrvávajú vo vynútenom manželstve, ktorí v predošlých údajoch chýbali.

Údaje naznačujú, že necelých 25 miliónov ľudí bolo v minulom roku väznených a nútených k práci. Správa takzvané novodobé otroctvo rozdelila do niekoľkých kategórii. Približne 16 miliónov otrokov združujú súkromné subjekty, 4,8 miliónov ľudí je nútených znášať sexuálne vykorisťovanie a vyše 4 milióny ľudí vykorisťuje štát. Tých, ktorí proti svojej vôli zotrvávajú v nútenom manželstve, je vyše 15 miliónov. Z celkového počtu 40 miliónov ľudí, ktorí sa s otroctvom stretávajú, tvoria z jednej štvrtiny deti.

"To, že sa 40 miliónov ľudí na celom svete musí potýkať s novodobým otroctvom, je neprijateľné," povedala Fiona David, výkonná riaditeľka Walk Free Foundation. "Asi 24,9 miliónov ľudí pracuje pod nátlakom a vyhrážkami, pracujú v poľnohospodárstve, stavebníctve alebo v sexuálnom priemysle. Organizáciu Spojených národov úrady nahlásili ale len 63 tisíc obetí otroctva," dodáva.

Ohrozená rodina

Výskum tiež naznačuje, že pokiaľ sa títo ľudia pokúsia úradom násilie alebo vyhrážanie sa nahlásiť, zamestnávatelia ich okamžite sankcionujú. "Otroctvo ovplyvňuje celú rodinu, asi 18 percent mužov uviedlo, že zamestnávateľ ohrozuje ich rodiny, a to vrátane detí," vysvetľuje.

Novú kategóriu v správe o otroctve tvoria takzvané vynútené zväzky. "Nie je nám jasné, prečo táto forma násilia nebola ešte do žiadneho výskumu zaradená. Pokiaľ je niekto za účelom manželstva predávaný a v manželstve potom zadarmo vykonáva určenú prácu a nemá ani najmenšiu sexuálnu autonómiu, tak sa bavíme o otroctve," dodáva Michaëlle de Cock z Mezinárodnej organizácie práce.

Podľa novej správy je novodobé otroctvo najrozšírenejšie v Afrike, po nej nasleduje Ázia a Tichomorie. Autori ale zároveň pripomínajú, že výsledky by mali byť interpretované s istou rezervou, pre nedostatok dát z arabských krreajín a Ameriky. "Domnievame sa, že tento odhad je zatiaľ ten najspoľahlivejší, a to aj napriek tomu, že sme nemohli zmapovať niektoré oblasti, ako sú napríklad utečenecké trasy," konštatuje.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení