Socialistický fenomén "fronta": Čakalo sa na všetko, potraviny i oblečenie

Socialistický fenomén "fronta": Čakalo sa na všetko, potraviny i oblečenie Zdroj: Englishrussia.com
Komunisti radi sľubovali, že "mäso bude", ale socialistické zriadenie sa skôr vyznačovalo tým, že obchody často zívali prázdnotou. Pamätníci si iste spomenú na časy, kedy bol v Československu nedostatok bežných vecí ako toaletný papier.

Našťastie vtedajšie Červené právo bolo naozaj veľkoformátové a pri prekonaní určitého nepohodlia sa ako náhrada dalo použiť. Samozrejme, na vlastné riziko.

Aj napriek spomínanému nedostatku toaletného papiera nebolo na tom Československo ešte tak zle. Základné potraviny takmer nikde nechýbali a mäso skutočne bolo. To najlepšie sa síce skrývalo pod pultom a bolo určené len pre "vip", ale aj bežný občan si mohol kúpiť aspoň zopár gramov do polievky. Pokiaľ mal šťastie, dostal aj rezeň.

Náš vtedajší vzor Sovietsky zväz na tom bol o poznanie horšie. V mnohých predajniach ste nedostali takmer nič a to ani napríklad chlieb alebo mlieko. A pokiaľ ánp, tak v obmedzenom množstve. O čo ale nikdy núdza nebola, boli "fronty". Práve z dôvodu nedostatku čohokoľvek sa stáli rady na naozaj čokoľvek - na potraviny, oblečenie, zájazdy a, samozrejme, aj vodku. V mnohých prípadoch sa ale stávalo, že čakajúci prišiel už k prázdnemu pultu.

Rady sa tak stali akýmsi symbolom socializmu, ukážkou toho, ako podobné experimenty, kde podľa komunistických pohlavárov a centrálneho plánovania nič nechýba, v skutočnosti dopadnú.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:30 Noviny TV JOJ
08:35 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Štyri svadby - Veľká Británia III
09:45 PÁLI VÁM TO
07:20 Panelák
08:25 Panelák
09:45 Nákupné maniačky
08:00 Smejko a Tanculienka
08:10 Altair v Hviezdnom kráľovstve
08:25 Wilf - čarodejnícky pes
07:05 Santa
08:30 Arrietty ze světa půjčovníčků
10:10 Prostě spolu