Socialistický fenomén "fronta": Čakalo sa na všetko, potraviny i oblečenie

Socialistický fenomén "fronta": Čakalo sa na všetko, potraviny i oblečenie Zdroj: Englishrussia.com
Komunisti radi sľubovali, že "mäso bude", ale socialistické zriadenie sa skôr vyznačovalo tým, že obchody často zívali prázdnotou. Pamätníci si iste spomenú na časy, kedy bol v Československu nedostatok bežných vecí ako toaletný papier.

Našťastie vtedajšie Červené právo bolo naozaj veľkoformátové a pri prekonaní určitého nepohodlia sa ako náhrada dalo použiť. Samozrejme, na vlastné riziko.

Aj napriek spomínanému nedostatku toaletného papiera nebolo na tom Československo ešte tak zle. Základné potraviny takmer nikde nechýbali a mäso skutočne bolo. To najlepšie sa síce skrývalo pod pultom a bolo určené len pre "vip", ale aj bežný občan si mohol kúpiť aspoň zopár gramov do polievky. Pokiaľ mal šťastie, dostal aj rezeň.

Náš vtedajší vzor Sovietsky zväz na tom bol o poznanie horšie. V mnohých predajniach ste nedostali takmer nič a to ani napríklad chlieb alebo mlieko. A pokiaľ ánp, tak v obmedzenom množstve. O čo ale nikdy núdza nebola, boli "fronty". Práve z dôvodu nedostatku čohokoľvek sa stáli rady na naozaj čokoľvek - na potraviny, oblečenie, zájazdy a, samozrejme, aj vodku. V mnohých prípadoch sa ale stávalo, že čakajúci prišiel už k prázdnemu pultu.

Rady sa tak stali akýmsi symbolom socializmu, ukážkou toho, ako podobné experimenty, kde podľa komunistických pohlavárov a centrálneho plánovania nič nechýba, v skutočnosti dopadnú.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová