List za 25 tisíc libier: Albert Einstein v ňom kritizoval rozbitie Československa

List za 25 tisíc libier: Albert Einstein v ňom kritizoval rozbitie Československa Zdroj: SITA
Albert Einstein, jeden z najvýznamnejších vedcov všetkých čias, napísal niekoľko dní po osudnej Mníchovskej dohode, ktorá viedla k rozbitiu predvojnového Československa, list, v ktorom tvrdo kritizoval Francúzsko a Veľkú Britániu za ich podiel na zmluve s nacistickým Nemeckom. List, v ktorom Einstein napísal, že kvôli Hitlerovej agresii a rozpínavosti "nevidí nádej pre budúcnosť Európy", sa prednedávnom vydražil za 25 tisíc libier.

Albert Einstein napísal list 10. októbra 1938 a odoslal ho z amerického Princestonu o deň neskôr svojmu blízkemu priateľovi Michelovi Bessovi do Švajčiarska. Varuje v ňom pred "vzkriesením Hitlera" pomocou Mníchovskej dohody a kritizuje vtedajšieho britského premiéra Nevilla Chamberlaina. Postoj Francúzov tiež považoval za zrazu na Československu.

Ako informovali britské médiá, list vydražili v aukcii za 25 000 libier.

Podľa Einsteina chcel Chamberlain podpisom Mníchovskej dohody (tú podpísali vodcovia Nemecka, Talianska, Veľkej Británie a Francúzska po polnoci 30. septembra 1938) chcel, aby sa Hitler obrátil proti Rusku a bojoval tak proti komunizmu v Európe. Dohoda umožnila Nemecku pripojiť Sudety, ktoré patrili Československu, k nacistickej ríši.

List, ktorý napísal o Mníchovskej dohode z roku 1938. List, ktorý napísal o Mníchovskej dohode z roku 1938. Zdroj: Pinterest

​List vlastnoručne napísaný má dve strany a kúpil ho súkromný zberateľ z Los Angeles.

Podľa odborníkov Einstein v liste dokazuje, že okrem vedy sa vážne zaujímal aj o politiku a neblahý vývoj v Európe. Vedec pomerne presne predpovedal, že rozbitie Československa k mieru na kontinente nakoniec nepovedie.

Albert Einstein emigroval v roku 1933 z Nemecka do USA, pretože bol obvinený nacistickým režimom, že vytvára "židovskú fyziku" proti "tej správnej nemeckej, árijskej fyzike".

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:30 Noviny TV JOJ
08:35 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Štyri svadby - Veľká Británia III
09:45 PÁLI VÁM TO
07:20 Panelák
08:25 Panelák
09:45 Nákupné maniačky
08:10 Altair v Hviezdnom kráľovstve
08:25 Wilf - čarodejnícky pes
08:35 Kuchynské príbehy
07:05 Santa
08:30 Arrietty ze světa půjčovníčků
10:10 Prostě spolu