Drsné školenie rakúskych manažérov: Svoje vnútorné zviera hľadajú tvárou v tvár vlčej tlame

Drsné školenie rakúskych manažérov: Svoje vnútorné zviera hľadajú tvárou v tvár vlčej tlame Zdroj: Pixabay
"Zatvorte ústa, keď vám oblizujú tvár. Majú veľké jazyky." A veľké zuby. V Rakúsku si manažéri skúšajú svoju chladnokrvnosť tak, že vstupujú do klietky s vlkmi, aby prebudili sviera, ktoré v nich drieme.

Poltucta účastníkov semináru nazvaného Hovor s vlkmi nábožne počúva cvičiteľa Kurta Kotrschala. Títo ľudia, ktorí sú zvyknutí riadiť veľké tímy, zaplatili 650 eur, aby sa stretli s mocnejšími, než sú oni sami. Je to päť šedých vlkov patriacich Centru pre vedecké štúdium vlkov v Ernstbrunne severne od Viedne.

"Nezáleží na tom, kto ste, či ste generálny riaditeľ alebo domovník, vlkovi to je jedno. Akonáhle vstúpite do klietky, vaše postavenie nehrá žiadnu úlohu," upozorňuje Brit Ian Mc Garry, ktorý je jedným z autorov koncepcie seminára.

Malá skupina teda vstupuje za mreže. Párik vlkov, Nanuk a Una, sa približuje, aby prichádzajúcich oňuchal. Cvičiteľ manažérov vyzýva, aby si čupli a nechali obrovské tlamy priblížiť sa k tvári.

Vlci majú ostré zuby a silný dych. Riziko je ale prakticky nulové, uisťuje Kotrschal. "Nikdy sme nemali žiadny incident," dušuje sa.

Vyrastali s ľuďmi

Ako všetkých 17 vlkov z Ernstbrunnu boli Nanuk a Una vychovávaní človekom od desiateho dňa svojho veku. Cieľom tohto chovu je porovnávať ich správanie so psami chovanými v rovnakých podmienkach.

Ako dobrí nemeckí ovčiaci podávajú svoju obrovskú labu, keď k nimi napriahnete ruku. Nie sú ale domestifikovaní a zachovali si preto svoje reflexy divokého zvieraťa.

Väčšina účastníkov seminára tvrdí, že im stretnutie s vlkmi pomohlo, aby v sebe objavili "vnútorné zviera" a rozvinuli neverbálnu komunikáciu.

"Mala som pocit, že sa stretávam tvárou v tvár s veľmi silným zvieraťom, ktoré na mňa pozerá ako na seberovného. Keď ma vlk za takúto uznal, pochopila som, že keď budem chcieť, budem sama tiež veľmi silná," hovorí 50-ročná Britka Shirley Smith.

Päťdesiatročný Bernhard, ktorý stojí na čele medzinárodného projektu, je tiež nadšený. "Dnes sa mi zbystrili zmysly. Keď riadim nejaký projekt, musím vedieť predvídať reakciu ľudí ešte skôr, než začnú hovoriť," hovorí.

Prispievajú vlci k tomu, aby sa človek stal ešte viac človeku vlkom? Naopak, súdi Bernhard. "Ukazuje to, že nie je vhodné sťahovať sa do úzadia, ale tiež nie je dobré dávať príliš najavo dominantný postoj. Všetko ide lepšie, keď sú ľudia voči sebe navzájom viac vnímaní a pozorní," dodáva.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová