Nepozerajte sa do výbuchu, prikryte si hlavu. Na Guame sa šíria letáky s návodom, čo robiť pri útoku KĽDR

Nepozerajte sa do výbuchu, prikryte si hlavu. Na Guame sa šíria letáky s návodom, čo robiť pri útoku KĽDR Zdroj: Reuters
Orgány civilnej obrany amerického ostrova Guam rozširujú medzi obyvateľmi letáky s návodom na ochranu v prípade raketového útoku. Krok je reakciou na zostrenú konfrontáciu medzi Washingtonom a Pchjongjangom, ktorý vraj "starostlivo zvažuje" možnosť raketového útoku na Guam.

Obyvatelia Guamu, kde majú Spojené štáty námornú a leteckú základňu, sa majú v prípade útoku rýchlo uchýliť do betónového úkrytu, pokiaľ možno podzemného. Majú tam zostať do času, kým nedostanú iný pokyn. Mali by zachovať pokoj. Vopred si môžu pripraviť "pohotovostný balíček".

"Nepozerajte sa do záblesku ani výbuchu, môže vás oslepiť. Zostaňte ležať a prikryte si hlavu," uvádza sa v letáku nazvanom "príprava na bezprostrednú raketovú hrozbu". Leták tiež poskytuje radu, ako sa zbaviť rádioaktívneho odpadu. "Ak je to možné, osprchujte sa vo veľkom množstve vody a mydla, aby ste odstránili rádioaktívne zamorenie," píše sa v inštrukciách. "Nepoužívajte šampón, môže vyvolať rádioaktivitu."

Americký prezident Donald Trump uistil obyvateľov Guamu, že sú napriek severokórejským hrozbám v bezpečí. "Som s vami na tisíc percent," povedal v telefonickom rozhovore s guamským guvernérom Eddiem Calvom, ktorého záznam sa objavil na Facebooku. Na ostrove nevyhlásili ani stav zvýšeného ohrozenia.

Letáky na ostrove nevyvovali paniku ani nepokoj. Niektorí ľudia sa vraj začali pozerať po izolačných páskach, pretože inštrukcie nabádajú na utesnenie medzier na oknách a dverách.

O napätie medzi Spojenými štátmi a KĽDR hovoril v noci z piatka na sobotu Trump po telefóne aj s čínskym prezientom.

"Relevantné strany musia byť v súčasnosti zdržanlivé a vyhnúť sa slovám a akciám, ktoré by zhoršili napätie na Kórejskom polostrove," citovala čínska televízia prezidenta Si Ťin-pchinga. Trumpovi tiež povedal, že k riešeniu jadrového problému sa musí dôjsť politicky prostredníctvom rozhovorov.

Čína je podľa prezidenta ochotná pokračovať v dialógu s USA na základe vzájomného rešpektu, aby sa dosiahlo vhodné riešenie. Trump podľa čínskej televízie povedal, že chápe úlohu, akú Peking v severokórejskom jadrovom probléme zohráva.

Zdroj: ČTK

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení