Modelka s hendikepom: Bez zubov a vlasov búra mýty o kráse

Modelka s hendikepom: Bez zubov a vlasov búra mýty o kráse Zdroj: Instagram/Melanie Gaydos
Modelka so zvláštnou genetickou poruchou má na svojom instagramovom účte 121 tisíc fanúšikov. Pôvodne chcela byť umelkyňou - študovala v New Yorku umeleckú vysokú školu - ale po tom, čo sa jej naskytla príležitosť profesionálneho fotenia, sa živí len ako modelka. Svojim príbehom inšpiruje stovky ďalších dievčat.

Melanie Gaydos z amerického štátu Connecticut sa narodila s vrodenou genetickou poruchou, ktorú nemožno vyliečiť. Hovorí sa jej ektodermálna dysplazia a objaví sa u siedmich detí z desaťtisíc. Zvláštna genetická porucha spočíva v zlom raste zubov - niekedy chýbajú úplne, inokedy majú zlý tvar.

Pacienti s touto chorobou mávajú veľmi vitlivú pleť, ktorá je náchylná na infekcie, majú tiež jemné a lámavé nechty a často im nevyrastú vlasy, riasy ani obočie. Aj napriek tomuto hendikepu ale Melanie zvládla v modelingu preraziť - čo je obdivuhodné a inšpirujúce.

Zo svojho postihnutia si Melanie nič nerobí. Jediné, čo ju občas trápi, je spôsob, akým s ňou zaobchádza okolie. "Často sa stretávam s nepochopením a dešpektom," uviedla. "So svojim postihnutím ale viem žiť. Nechcem zubné implantáty, nenosím ani parochňu," dodala.

Jej prístup je sympaticky nekonvenčný - Melanie sa proste naučila žiť s tým, aká je, a z jej odpvoedí sa zdá, že s tým nemá sebemenší problém. "Ľudia sa ma často pýtajú, ako môžem jesť bez zubov - odpovedám, že sú športovci bez nôh, ktorí behávajú polmaratóny, tak prečo by som ja nemohla normálne jesť."

Melanie sa pôvodne chcela stať umelkyňou. Dokonca umenie študovala na vysokej škole v New Yorku, kam sa kvôli štúdiu presťahovala zo svojho rodného Connecticutu. Štúdium ale nakoniec nedokončila, keď si ju všimol jeden z fotografov, s ktorým spolupracovala na svojim prvom profesionálnom portfóliu, ktoré podľa svojich slov chcela "len tak vyskúšať". Razom si ju všimli aj iní a odvtedy sa jej ponuky na fotenie len hrnú. V modelingu pôsobí Melanie už šesť rokov.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
06:10 Ninja Factor III.
06:50 Simpsonovci XXIV.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 PÁLI VÁM TO
06:05 TIPOS INFO
05:20 Robošváb IV.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:20 Alex a Emma
08:05 Dokonalé štěstí
09:40 Nadějné vyhlídky