Čudný osud najväčšieho hotela na svete: Hitlerov kolos neprivítal ani jediného hosťa

Čudný osud najväčšieho hotela na svete: Hitlerov kolos neprivítal ani jediného hosťa Zdroj: Wikipedia/Prora
Sklony k megalomanstvu sú typické pre takmer všetkých diktátorov a nacistický vodca nebol žiadnou výnimkou. Už len predstavy o povojnovej prestavbe Berlína na nové hlavné mesto sveta Germánie to dokazujú. Odvážne plány Alberta Speera ale neboli v tomto prípade z pochopiteľných dôvodov nikdy zrealizované.

Pozostatky nacistickej architektúry je v súčasnosti ťažké vôbec nájsť, ale v niekoľkých prípadoch sa predsa len uchovali. Tým najväčším z nich je norimberský areál vybudovaný na akcie NSDAP a hneď za ním je obrí hotelový komplex Prora.

Rekreačné stredisko Prora malo mať v plnej sile 10 tisíc izieb pre 20 tisíc hostí, ideálne z radov pracujúceho nemeckého ľudu. Všetky izby mali mať výhľad na Baltské more a obrovskú piesočnú pláž. Za návrh 8 budov tiahnucich sa 4,5 kilometra pozdĺž pobrežia dostal Albert Speer v roku 1937 dokonca Veľkú cenu na svetovej výstave v Paríži. Seebad der 20 000, ako sa projekt volal, mal okrem iného zahŕňať divadlo, kino, lodenicu i obriu koncertnú halu pre 20 tisíc ľudí. K dokončeniu stavby ale nikdy nedošlo. Vojnová mašinéria potrebovala všetky dostupné sily, a tak bolo deväťtisíc robotníkov pracujúcich na stavbe odvolaných na iné stavby.

Luxusné apartmány

Areál niekoľko rokov zíval prázdnotou, kým po konci druhej svetovej vojny nedorazila sovietska armáda. Rusi obsadili päť z ôsmich budov a počas 12 mesiacov z Prory odviezli všetko, čo sa ešte dalo nejako využiť. Komplex plánovali dokonca aj odpáliť, ale zistili, že na to nemajú dosť dynamitu. V priebehu ďalších rokov potom Prora slúžila ako vojenská škola, tábor pre utečencov, múzeum i diskotéka. Hotel sa z nej už nikdy nestal a budovy pomaly chátrali.

Nový život chce teraz komplexu dať firma Metropole Marketing, ktorá plánuje vytvoriť z Prory rekreačné stredisko pre bohatých. Apartmány tak stoja asi 360 až 643 tisíc eur. Prvá časť areálu je už opravená a celková renovácia by mala byť dokončená v roku 2022.

"Minulosť je minulosť. Proru možno postavili nacisti, ale tí ju nikdy nepoužívali. To miesto je nádherné a ľudia túžia po návrate k prírode a lokalite, kde by si mohli užívať jej krásy," povdal pred časom hovorca spoločnosti Metropole Marketing Mangred Hartwig.

Čísla mu, zdá sa, dávajú za pravdu, pretože firma už predala asi 95 percent z prvej série ponúkaných apartmánov.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:25 Kúpili sme ZOO
13:05 Hobit: Bitka piatich armád
16:10 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
10:00 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
10:55 Keď sa má dom páčiť II.
11:45 Hľadá sa dom pre milionárov - San Francisco
10:15 Kardashianky a ich rodina
12:20 KLENOT TV
13:40 Nákupné maniačky
10:35 Sherm a jeho mikróby
10:50 Bobove dobrodružstvá na pláži
11:05 Fix a Foxi II.
08:50 Tamara Dreweová
10:40 Ledová sezóna
12:15 Dokonalé štěstí