Otrasná výpoveď ženy zo Saudskej Arábie: Máme menej práv než zvieratá

21.04.2017 07:00 Premuža.sk Kokteil Zo sveta
Otrasná výpoveď ženy zo Saudskej Arábie: Máme menej práv než zvieratá Zdroj: isifa
Štyridsaťtriročná Hind dnes žije v saudskoarabskej Mekke sama so svojou starou mamou. Rada pláva, maľuje, píše poéziu, vyštudovala vysokú školu a fandí aj futbalu. Nič zvláštne. Teda, pokiaľ ste sa nenarodili a nežili v Saudskej Arábii, kde sú ženy kvôli fundamentalistickému ponímaniu islamu stále ľuďmi druhej kategórie.

Hind prezradila tie najväčšie prekážky v živote žien v Saudskej Arábii. "Život žien je veľmi ťažký, o naozaj naplnenom živote sa nedá hovoriť. Bez otca, manžela či mužského opatrovníka nemôžeme absolvovať zápis na vysokú školu, nemôžeme cestovať a nedostaneme ani preukaz totožnosti. Nemôžeme o sebe proste rozhodovať. Ženy sú len vlastníkmi šiat a malého množstva peňazí," vysvetlila.

Opísala, aké je náročné dostať sa čo i len do obchodu. "Pán, ktorý ma za peniaze vozí do supermarketu, ochorel. Potrebovala som nakúpiť, ale verejná doprava v meste, kde bývame, neexistuje. Skúšala som zastavovať autá popri ceste, nikto nezastavil. Ženy tu šoférovať nesmú," hovorí.

Problematické je aj získať zamestnanie. Hind, podobne ako mnoho ďalších saudských žien v posledných asi 20 rokoch, vyštudovala vysokú školu, ale získať zamestnanie nie je jednoduché. "Žena je predovšetkým zodpovedná za starostlivosť o deti a chod domácnosti, ale pokiaľ chce pracovať, získané vzdelanie je jej často na nič. V štátnej správe získate miesto len na základe protekcie, nedarí sa to nijako prelomiť, najmä ak ste žena. Ako sama žena nemôžem podnikať. Navyše byrokratické prekážky na podnikanie sú veľké, pretože vláda chce úplne do všetkého vidieť," približuje.

Minimálne práva žien

Čo teda robia ľudia, ktorí sa nezamestnajú? "Pokiaľ ste chudobní, dostanete od štátu mesačne podporu asi 800 riálov (okolo 213 dolárov), ale z toho len s ťažkosťami prežívate," hovorí.

Mimoriadne problematické je, keď sa žena v Saudskej Arábii dostane do väzenia. U mladých žien sa to niekedy stáva, keď porušia zákony súvisiace takzvane s ich cťou - napríklad, že sa pred svadbou na verejnosti ukážu s cudzím mužom alebo niekoho pobozkajú. Pokiaľ si takú ženu mužský opatrovník vo väzení nevyzdvihne, môže tam teoreticky zostať celý život. Nemá právo sama odísť, ani keď jej trest vyprší.

Hind rada pláva, ale nájsť vhodné miesto je tiež zložité. "Pre ženy žiadne športové kluby neexistujú. Plávam preto v zdravotnom stredisku v ženskej nemocnici," hovorí.

Podľa niektorých informácií sa život žien v Saudskej Arábii pomaličky predsa len zlepšuje a najvyšší predstavitelia krajiny by si podľa všetkého aj priali, aby sa tak dialo. Ale tradičná, veľmi silne nábožensky založená islamská spoločnosť tomu bráni. A mimo veľkých miest majú ženy v podstate rovnaké práva, ako v čase stredoveku. Teda žiadne...

Zdieľaj článok na Facebooku

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

21:25 Panelák
22:00 Dovidenia, stará mama !
22:45 Prison Break: Návrat
20:35 Krvavé diamanty
22:35 Letecké katastrofy XIII.
23:35 Čierne vlajky II.
21:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas V.
22:30 TOP STAR
22:50 ŽREBOVANIE
21:30 Sam a Max
21:55 Zabi nudu!
22:00 Kúzlovanie
20:15 Speciální jednotka
22:05 Strážce spravedlnosti II.
22:55 Strážce spravedlnosti II.