Nelegálny biznis s orgánmi prekvitá: Utečenci predávajú časti tiel, aby prežili

Nelegálny biznis s orgánmi prekvitá: Utečenci predávajú časti tiel, aby prežili Zdroj: Shutterstock
Nelegálny obchod s ľudskými orgánmi kvitne v rozvojových krajinách po celom svete. Doteraz sa sústredil do Ázie či Latinskej Ameriky. V posledných rokoch sa rozmáha aj na Blízkom východe. Pre mnoho utečencov zo Sýrie a ďalších krajín predstavuje darovanie časti tela jediný spôsob, ako uniknúť pred nedostatkom peňazí.

Mayar mal len sedemnásť rokov, keď sa rozhodol opustiť sýrsky Idlib a odísť do hlavného mesta Egypta Káhiry. Strety medzi vládnymi silami a rebelmi naplno doľahli tiež na jeho štvrť a on sa bál, že sa bude musieť zapojiť do vojny, s ktorou nikdy nesúhlasil. V Egypte sa mu nepodarilo za päť rokov výraznejšie uchytiť - nemá prácu a teda ani žiadny príjem - a podobne ako ďalších desaťtisíc sýrskych utečencov prežíva v chudobe.

Predaj obličky

Ťaživú finančnú situáciu sa Mayar rozhodol vyriešiť drastickým a nezákonným spôsobom. Na Facebooku hľadá záujemcov, ktorí by kúpili jeho obličku."Neviem, koľko peňazí dostanem, ale nemám na výber. Život v Egypte je nákladný," uviedol Sýrčan. Zatiaľ nikoho nenašiel, ale dúfa, že sa mu podarí splatiť všetky účty a jedného dňa sa vydá za lepším životom do Európy.

Boom na Blízkom východe

Obchod s orgánmi je v Egypte rovnako ako vo väčšine ďalších krajín na svete nezákonný. Presné údaje o počte zainteresovaných ľudí sa z pochopiteľných dôvodov nedajú dať dokopy, jedno je isté - zakázaný a riskantný biznis s ľudským zdravím kvitne celosvetovo, pretože darcov orgánov je stále oveľa menej než tých, ktorí ich potrebujú. Doteraz sa tento obchod koncentroval najmä v Ázii, Latinskej Amerike, Egypte, Pakistane či Indii, v posledných rokoch zažíva boom aj na Blízkom východe.

Rastúci počet utečencov túžiacich po lepšom živote v Európe predstavuje lukratívnu príležitosť pre pašerákov, ktorí ľuďom bez prostriedkov ponúkajú alternatívnu možnosť splátky za svoje služby. Pred troma rokmi talianski policajti zadržali eritrejského pašeráka, ktorý vypovedal, že utečenci, ktorí nie sú schopní zaplatiť za prevoz do Európy, sú za 15 tisíc eur predávaní obchodníkom, ktorí kšeftujú s orgánmi.

Inzerát na Facebooku

Obvykle prebieha obchod s orgánmi nasledovne: Záujemca o predaj orgánu rovnako ako sýrsky utečenec Mayar vyvesí ponuku na Facebook, načo ho kontaktuje priekupník, ktorý s ním dohodne cenu a ďalšie podrobnosti transakcie. Darca i príjemca sa následne stretnú u nejakého chirurga - nie nutne profesionála - ktorý za úplatok vykoná transplantáciu, ktorá často pre darcu i príjemcu predstavuje nemalé zdravotné riziko.

Výnimočné nie sú ani situácie, kedy priekupníci odmietnu darcovi orgánu po operácii zaplatiť a nechajú ho v rukách osudu.

"Obete nejdú na políciu alebo do nemocnice, pretože sa boja, že budú potrestaní za porušenie zákona," uviedla odborníčka na kriminalitu Aimee Comrie. "Priekupníci darcu nenútia podstupovať operáciu násilím, ľudia sa nechávajú zneužívať dobrovoľne," dodala.

Problém s vystopovaním

Niekoho stíhať je dosť zložité, ľudia zapletení do biznisu sa dajú len ťažko vystopovať. Siete organizovaného zločinu navyše často siahajú naprieč viacerými štátmi, čo komplikuje potrestanie chytených osôb, pretože prípad prechádza niekoľkými jurisdikciami. Proces sa môže pretiahnuť na niekoľko rokov a nezriedka končí neúspechom.

Podľa Európskej spoločnosti pre transplantáciu orgánov nelegálne orgány darujú najčastejšie 29-roční obyvatelia rozvojových krajín, ktorí si ročne zarobia 450 dolárov. Orgány spravidla mieria k príjemcom do krajín Západu, ktorí majú okolo 50 rokov a ročne zarobia 53 tisíc dolárov.

"Na čiernom trhu väčšinou nie je problém zohnať pečeň, pankreas ani črevá. Medzi nedostatkové orgány patria napríklad obličky, za ktoré si priekupníci pýtajú stovky tisíc dolárov. Darcovia dostanú len niekoľko tisíc," hovorí Campbell Fraser z Griffithovej univerzity v Austrálii, ktorý skúma nelegálny obchod s orgánmi a viedol rozhovory s viac než tisíckou priekupníkov a darcov. Podľa Frasera priekupníci darcov okrádajú, ale pre mnohých utečencov predstavujú zarobené peniaze za transplantáciu viac ako zarobia za celý rok.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová