Takto ku sebe privolávajú Himbovia dušu nenarodeného dieťaťa

Takto ku sebe privolávajú Himbovia dušu nenarodeného dieťaťa

Himba je kmeň pôvodného afrického obyvateľstva, ktorý žije nomádskym spôsobom života v severnej Namíbii, oblasti Kunene.

Himbovia sú jedným z mála domorodých afrických kmeňov, ktorým sa podarilo zachovať pôvodný spôsob života. Sú sebestační, chovajú dobytok a väčšina z nich žije úplne izolovane od zvyšku civilizácie.

Červená farba

Ich hlavným poznávacím znamením je červená farba vlasov a pokožky, ktorú získavajú zmesou masla, okru a rastlín, ktorú na seba natierajú, aby sa chránili pred silnými slnečnými lúčmi.

Na rozdiel od iných afrických kmeňov nemajú žiadneho náčelníka. Kmeň vedie vždy najstarší muž. Ďalšou odlišnosťou od bežných kmeňov je ich náboženstvo. V skupine nemajú šamana a veria v Stvoriteľa, ktorého priazeň sa dá získať len pomocou duchov ich predkov. Obrady prebiehajú okolo vatier, ktoré zapaľujú na hroboch svojich predkov.

Posvätné piesne

Hlavnú duchovnú očistu zachovávajú v jednej peknej tradícii, ktorá súvisí s príchodom dieťaťa na svet. Je to posvätná melódia, ktorá spája pozemský svet s ríšou neviditeľných duší. Tieto posvätné piesne nielen spájajú tieto dva svety, ale uctievajú pomocou nej aj večnú harmóniu medzi svetom života a smrti a pravidelne ich spievajú pri rôznych významných životných udalostiach.

Pieseň života

Narodenie dieťaťa sa nepočíta od dátumu narodenia alebo počatia, ale od okamihu, keď sa v srdci matky zrodí túžba po dieťati. Keď sa žena z kmeňa Himba rozhodne, že bude mať dieťa, sadne si pod strom a dovtedy počúva, kým nezačuje svoju pieseň. Potom sa vráti k budúcemu otcovi a naučí ho túto pieseň, ktorú spoločne spievajú pri plodení dieťaťa, aby prilákali jeho dušu do pozemského života. Po tom, čo matka otehotnie, naučí aj ostatné ženy a starších členov kmeňa pieseň jej dieťaťa, aby pri jeho pôrode spoločne mohli očakávať príchod novej duše.

Dospievanie s piesňouzo sveta

Neskôr, keď dieťa vyrastie mu túto pieseň spievajú pri rôznych nehodách a poraneniach. Aj v prípade, keď dospeje a stane sa plnohodnotným členom mu spievajú jeho pieseň, aby mu prejavili svoju úctu. Ale spievajú mu ju aj za trest, keď spraví niečo zlé a poruší pravidlá kmeňa. Vtedy ho nechajú stáť uprostred dediny a spievajú mu túto pieseň. Členovia kmeňa Himba netrestajú za prehrešky, riešia ich prejavením lásky a prejavom spolupatričnosti. Hneď ako vinník začuje svoju pieseň, nebude už viac robiť veci, ktoré by mohli ublížiť druhým.

Späť do ríše duchov

Takto ho táto pieseň sprevádza celým jeho životom. Spievajú mu ju počas svadby a iných dôležitých životných okamihoch. Aj vo chvíli jeho smrti sa ostatní zhromaždia okolo neho a naposledy mu zaspievajú jeho pieseň, pomocou ktorej jeho duša odíde späť do ríše duchov.

Zdroj: dailymail

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:05 Na ostrie noža
17:40 NAŠI III.
18:20 NAŠI II.
15:20 Vtáčí úlet
17:25 Příště budeme chytřejší, staroušku!
19:25 KINOSÁLA
14:30 Nákupné maniačky
20:10 Komisár Rex II.
21:00 INKOGNITO
17:00 ZáchranáRik
17:05 Altair v Hviezdnom kráľovstve
17:15 Wilf - čarodejnícky pes
16:15 Dobrodružství Hucka Finna
18:05 Nine
20:15 Empire State