Navštívte Giethoorn: Malebnú holandskú dedinku bez ciest

Navštívte Giethoorn: Malebnú holandskú dedinku bez ciest Zdroj: tocka.com.mk
Pôvabnú dedinku Giethoorn križujú len vodné toky a úzke turistické chodníky. Nenadarmo ju prezývajú "Holandskými Benátkami".

Ak vyhľadávate tie najkrajšie a jedinečné miesta Európy, určite nevynechajte dedinku Giethoorn v Holandsku. Prechádzky okolím Giethoornu vám poskytnú elyzejský pocit vidieckeho pokoja, sprevádzaného štebotaním vtákov a pozdravom postaršieho obyvateľa dediny plaviacim sa v člne. Dedinka je pravou oázou harmónie a pohody.

Ak sa tam vyberiete, budete míňať klasické domy a farmy holandského štýlu 18. storočia so slamenými strechami. Každý z týchto zachovaných domov obklopujú krásne udržiavané záhrady. V starej časti Giethoornu neexistuje žiadna motorizovaná doprava, domov sa dostanete len po jednom z vysokých drevených mostov. Takýchto strmých mostov je v dedinke viac ako 150, spájajú domy s hlavnou pešou cestou, ktorá leží rovnobežne s kanálom.  

Jedným z najzábavnejších a zároveň najautentickejších  spôsobov ako Giethoorn preskúmať, je v člne. Budete mať nielen možnosť preskúmať dedinu priamo z vody, ale si pozrieť aj množstvo jazier s vtákmi, kačicami a zvyškom prírody. Giethoorn poskytuje najočarujúcejšiu atmosféru podvečer.

Kanály v GiethoornZdroj: Bunch of Backpackers

Zdroj: tocka.com.mk

Dom v GriethoornZdroj: Bunch of Backpackers

Zdroj: tocka.com.mk

Čo robiť v Giethoorn?

Ak chcete do Giethoornu, musíte si prenajať čln alebo malú výletnú loď. Máte možnosť plaviť sa buď sám alebo s kapitánom. To druhé je pravdepodobne najlepší spôsob ako preskúmať túto malebnú dedinku. Existuje niekoľko možností, v dedine sa nachádza požičovňa rôznych typov člnov. Môžete si prenajať čln s elektrickým motorom, kanoe s veslami alebo gondolu. Pre športovcov je možné zapožičať aj kajaky, v ktorých môžete veslovať postojačky alebo v sede.

Ďalšia možnosť je preskúmať dedinu na bicykli. Existuje tu niekoľko požičovní bicyklov. Pri jazde na bicykli si však musíte dávať pozor na strmé mosty. Je lepšie ich prejsť pešo. V Giethoorne tiež môžete navštíviť dve múzeá. „Het Olde Maat Uus“ je typický statok a druhé sa volá „De Oude Aard“.

Počas našej návštevy Giethoornu bol začiatok sezóny a turistov tu bolo len zopár. V hlavnej sezóne tu je však celkom plno, takže si nezabudnite dopredu rezervovať izbu a pokiaľ možno aj čln.

Dom v typickom holandskom štýleZdroj: Bunch of Backpackers

Miestna dedinčankaZdroj: Bunch of Backpackers

Zdroj: tocka.com.mk

Dedinka je úžasná aj v zimeZdroj: tocka.com.mk

Kde sa ubytovať v Giethoorne?

V Giethoorne existuje viacero možností ubytovania. Bohužiaľ k dispozícii nie sú žiadne ubytovacie ani lacné možnosti pre nenáročných. "T Zwaantje“ ponúka izbu na ubytovanie pre tri osoby, ktoré vás vyjdú za rozumnú cenu 99 Eur. Existuje však aj možnosť Bad and Breakfast a kempingu. My sme navštívili Giethoorn pri zvláštnej príležitosti a ubytovali sme sa Hotel de Harmonie. Tento hotel sa nachádza v južnej (viac pokojnej časti) a odporúčame ho.

Podvečer v GiethoorneZdroj: Bunch of Backpackers

Plavba kanálomZdroj: Bunch of Backpackers

Zdroj: tocka.com.mk

Na mostoch je dobré byť opatrnýZdroj: Bunch of Backpackers

Kde sa najesť?

Najslávnejšia kaviareň a reštaurácia v Giethoorn je „The Fanfare“.  Tá sa stala slávnym po tom, čo sa tam nakrúcal jeden holandský film. V Giethoorn nájdete tiež pizzeriu, typickú holandskú palacinkáreň a iné reštaurácie. Môžete si tiež nakúpiť v miestom supermarkete "The Spar". Ako ste asi uhádli, kluby ani bary tu nenájdete.

Zdroj: tocka.com.mk

Zdroj: tocka.com.mk

Najslávnejšia kaviareň The FanfareZdroj: Bunch of Backpackers

The Fanfare je útulná aj zvnútraZdroj: Bunch of Backpackers

"Aj keď to môže byť trochu z cesty, malebná dedinka Giethoorn rozhodne stojí za návštevu."

Ako sa tam dostať?

Do Giethoornu sa dostanete mestskou hromadnou dopravou. Z Rotterdamu vám bude trvať cesta vlakom a autobusom asi tri hodiny. Z Amsterdamu do Giethoornu vlakom a autobusom asi 2,5 hodiny. Organizujú sa tam tiež zájazdy priamo z Amsterdamu.

Zdroj: Tocka

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová