Stoporené surreálno: Parádny erotický komiks

25.05.2017 07:00 Premuža.sk Zábava
Stoporené surreálno: Parádny erotický komiks Zdroj: Argo
Nevýhodou tejto knihy je, že si v nej nepočítate v autobuse. Nielen pre jej väčší rozmer, ale hlavne preto, že takmer za akúkoľvek stránku by vás strážcovia starosvetskej morálky nechali vláčiť za nárazníkom.

Najslávnejší francúzsky komiksový výtvarník Meobius a excentrický vyprávač Alejandro Jodorowsky spolu nespolupracujú prvýkrát. Majú na konte napríklad spletitý sci-fi príbeh Incal. Mystickému vizionárstvu Jodorowského svedčí Moebiov cit pre obsiahnutie ťažko vysloviteľného.

Starší erotický "komiks" Anjelské pazúriky je ale predsa len trochu iná káva. Ide skôr o sled precízne vykreslených obrazov s krátkym textom než o stránky delené do políčok. Je to, priznajme si, také intelektuálne porno. Pomerne explicitné sexuálne scény zahalené vznešenými významami a básnickou vôňou.

Na prvej úrovni vnímania sledujeme mladú ženu prechádzajúcu sériou surreálnych erotických situácii, často spojených s kontrolou a násilím. Kreslič nič nezakrýva, všetky orgány a sliznice sú zachytené v celej ich nahote. V druhej rovine ide o freudovský príbeh začínajúci smrťou otca a erotickými výzvami voči vlastnej dcére a matke. Jazyk je ale básnický, ľahko vykĺzne z otvoru významu, do ktorého ich chceme napchať:

"Aby som sa stala skutočnou
ženou, musela som sa
od základu zbaviť najmenšej
čiastočky vôle toho muža,
ktorý býval vo mne. Konečne
ju primäť, aby mi ponúkol svoj
život. Na jeho zahalených
portrétoch postupne mizla
tie drobné ženské prsia,
ktoré mu ponúkla smrť,
a vymierajúce larvy posmrtnej
ejakulácie zároveň narážali
do stien v pátraní po východe,
ktorý tam nebol. Počula
som, ako mi ktosi hovorí:
´Keď stratíme nádej, zmizne
aj strach...´"

Dosť to pripomína erotické snívanie surrealistov z 20. rokov.

Na ešte nižšej úrovni, o ktorú zrejme Jodorowskému predovšetkým išlo, sledujeme, ako sa žena postupne zbavuje jednotlivých nánosov "úlohy ženy" aj okov vlastnej minulosti, oslobodzuje sa od všetkého vrátane spoločensky zdieľanej morálky. Až sa nakoniec oslobodí aj od samotného ľudstva. Čo by mohlo byť chápané ako vztýčený varovný prst: Dobre si rozmyslite, ako hlboko v túžbe po oslobodení chcete zájsť.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
06:10 Ninja Factor III.
06:50 Simpsonovci XXIV.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 PÁLI VÁM TO
06:05 TIPOS INFO
05:20 Robošváb IV.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:20 Alex a Emma
08:05 Dokonalé štěstí
09:40 Nadějné vyhlídky