Viete, prečo sa piatok trinásteho považuje za nešťastný deň?

Viete, prečo sa piatok trinásteho považuje za nešťastný deň?
Tento dátum mnohí považujú za nešťastný. Práve v tento deň máte údajne najväčšiu šancu, že sa vám prihodí niečo nepríjemné, preto niektorí už týždne vopred živia v sebe rôzne obavy. Ale prečo? Odkiaľ táto povera pochádza? Pokúsime sa vám ju objasniť.

Piatok trinásteho nemá dlhú históriu. Až v 20. storočí začala táto povera, tak ako ju poznáme dnes, naberať na sile. Samozrejme, samotná trinástka a piatok, sa za nešťastné považujú už dlhšie.

Trinástku nájdete vo viacerých starodávnych tradíciách. Starovekí Egypťania a Číňania ju napríklad považovali za šťastné číslo, inde zas prinášalo nešťastie, keďže dvanástka je symbolom dokonalosti a nasleduje hneď po nej. Aj v kresťanstve sa dvanástka považuje za pozitívne číslo, podľa evanjelia mal Ježiš dvanásť učeníkov, ale pri poslednej večeri sedeli spolu trinásti – a ako vieme, neskončilo to happy endom.

Severská mytológia tiež považuje trinástku za nešťastnú. Boh Loki bol trinástym nepozvaným hosťom na večeri vo Valhalle, ktorá nakoniec skončila tragicky. Samotný piatok bol v staroveku a stredoveku dňom popráv a aj Ježiš bol na kríž pribitý v tento deň.

Obavy z piatka trinásteho sú charakteristické pre 20. storočie, najviac v Spojených štátoch. Podľa jedného prieskumu z roku 2003, sa týka až 17-21 miliónov ľudí a môže spôsobiť škody vo výške 800-900 miliónov dolárov. Napriek tomu nevedno, odkiaľ táto povera pochádza. Niektoré zdroje uvádzajú, že v piatok trinásteho, v októbri 1307, kráľ Filip IV. zvaný pekný, pozatýkal niekoľko stoviek rytierov z Rádu templárov. Iné zdroje zas tvrdia, že po prvýkrát bol tento dátum spomenutý v Rossiniho biografii, vydanej v roku 1869. Nenávidel číslo trinásť a piatok považoval za nešťastný deň. Hádajte, kedy umrel? Áno, v piatok trinásteho.

Skutočne nám v tento deň niečo hrozí?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Podľa jedného holandského prieskumu z roku 2008, sa počas obyčajného piatka prihodí 7 800 nehôd, ak je piatok trinásteho, ich počet sa zmenší na 7 500. British Medical Journal vo svojom článku z roku 1993 tvrdí pravý opak. Porovnali piatok trinásteho, s piatkom šiesteho a výsledkom bolo, že na piatok trinásteho pripadlo o 52 percent viac nehôd. Na jednom sa ale vedci zhodli. Na svedomí to nemá samotný dátum, ale povery s ním spojené.

Veľkou nevýhodou piatka trinásteho je, že neexistuje rok, ktorý by ho nemal. Stretávame sa s ním minimálne raz, najviac trikrát ročne. Tento rok sme ho už zažili v januári a ak dnešok prežijeme bez ujmy, už ho do konca roka nezažijeme.

Na záver dva strašidelné príbehy

  • Rakúsky hudobný skladateľ Arnold Schönberg bol veľmi poverčivý. Veril, že trinástka bude mať určite niečo do činenia s jeho smrťou. Vo veku 76 rokov (7+6=13) prepadol panike, keď zistil, že piatok trinásteho bude v júli. Zomrel presne v ten deň, trinásť minút pred polnocou.
  • V auguste roku 2010, 13-ročného chlapca zasiahol v piatok trinásteho blesk. Pritom nebol sám. Spolu s ním bolo na zápase ešte 150 tisíc ďalších ľudí, ale blesk zasiahol iba jeho. Ale mal aj trochu šťastia. Utrpel len ľahké popáleniny a nehodu prežil bez väčšej ujmy.

Zdroj: Telegraph, ibtimes, National Geographic

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení