Vedci vyvinuli technológiu, ktorá inovatívne ohýba svetlo: Umožňuje zlepšenie hologramov

Vedci vyvinuli technológiu, ktorá inovatívne ohýba svetlo: Umožňuje zlepšenie hologramov Zdroj: Shutterstock
Spoločnosť Magic Leap, ktorá na seba za dobu svojej krátkej existencie už niekoľkokrát upozornila, vyvinula v spolupráci s univerzitou v Berkeley novú technológiu, ktorá dokáže pohlcovať svetlo zo zatiaľ najväčšieho množstva uhlov. Týmto spôsobom môžu výskumníci zdokonaliť napríklad technológie hologramov.

Vedci dokonca pracujú na neviditeľnom plášti. Ilúziu neviditeľnosti je možné dosiahnuť práve pomocou ohýbania svetla. Dve vhodne umiestnené šošovky dokážu zdeformovať svetlo tak, že všetko medzi nimi sa zdá neviditeľné.

Zmiešaná realita

Primárnou oblasťou, na ktorú sa startup Magic Leap zameriava, je ale takzvaná zmiešaná realita. Ide o ďalší stupeň projekcie umelých objektov, kde sú do reálneho sveta pomocou chytrých okuliarov premietané umelé obrazy, ktoré sa ale chovajú ako živé. To je hlavný rozdiel oproti rozšírenej realite, ktorá napríklad umožňuje vyskúšať si cez kameru smartfónu, ako bude v interiéri vyzerať pohovka alebo kreslo. Podobný virtuálny katalóg mimochodom chystá aj nábytkársky reťazec Ikea.

A to nie je všetko

Zmiešaná realita toho sľubuje viac. Magic Leap pripravuje vlastné okuliare, ktoré by mali obsahovať špeciálny čip. Ten bude premietať prenášaný obraz, ktorý následne preklopí k očiam užívateľa. Týmto spôsobom by malo prísť k úplne neskreslenej projekcii obrazu. Reflexia je dokonca presnejšia, než odraz svetla od zrkadla. K dosiahnutiu tohto javu sú potrebné nanomateriály, ktoré lom a odraz svetla ovplyvňujú. Podľa práce sa jedná o silikónový čip, do ktorého sú vyrezané mikroskopické drážky. Tie pohlcujú svetlo vo veľkom rozsahu vlnových dĺžok a uhlov.

Nič nové pod slnkom

Tento princíp je ale v prírode dávno známy. Podobným spôsobom sa totiž krídla motýľov a pierka pávov javia také pestrofarebné. A to aj napriek tomu, že neobsahujú žiadny pigment. Ide len o špecifický povrch, ktorý odráža svetlo  presnej vlnovej dĺžky a tým vytvára obraz. Rovnaká technológia sa používa tiež pre antireflexnú úpravu okuliarov.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová