Sú jedináčikovia iní než ostatní? Majú rozvinutejší mozog, ale sú aj labilnejší

Sú jedináčikovia iní než ostatní? Majú rozvinutejší mozog, ale sú aj labilnejší Zdroj: Profimedia
Jedináčikovia sú rozmaznaní frackovia, ktorí ale v skutočnosti nie sú v živote šťastní. Podobné predsudky sa okolo detí bez súrodencov nabaľujú už celé roky. Rodičia sa im môžu viac venovať, na druhej strane bez súrodencov sú vraj zvyknutí žiť samotársky a časť z nich má preto problémy sa zoznamovať.

Dokáže ale skutočnost, že že človek vyrastá sám, nejako ovplyvniť rozvinutie ich mozgu? Čínski vedci prišli so zaujímavým zistením.

Výskumníci z univerzity v Čchung-čchingu skúmali 250 študnetov, aby zistili, či ich rodinná situácia nejako ovplyvnila stavbu ich mozgu. A prekvapivo sa dozvedeli, že áno. Čo sa týka IQ, nepozorovali výskumníci medzi jedináčikmi a študentmi so súrodencami výrazné rozdiely. Dosť sa ale líšila miera kreativity. Tí, ktorí nemali brata či sestru, mali podľa testov oveľa viac nápadov.

A závery potvrdil aj sken hlavy. Jedináčikovia mali výrazne vyvinutejší parietálny lalok, v ktorom je centrum flexibility, predstavivosti a plánovania. Výskum ale odhalil aj ich hendikep, o ktorom sa v súvislosti s poverami o deťoch bez súrodencov hovorí.

Nemusia sa o nič deliť

Deti, ktoré vyrastali len s rodičmi a nemuseli sa deliť o izbu ani hračky, majú výrazne menej vyvinutú prefrontálnu mozgovú kôru. Tá riadi emócie, spokojnosť so životom i schopnosť zoznamovať sa. Výsledky tak potvrdzujú, že jedináčikovia majú výraznejší sklon byť emocionálne labilní a samotárski.

Neschopnosť sa zoznamovať pravdepodobne spôsobuje skutočnosť, že jedináčik sa nemusí o svoje veci alebo rodičov s nikým deliť. Vysvetliť ale vyššiu kreativitu týchto detí nie je jednoduché. Podľa niektorých expertov je dôvodom vyššia starostlivosť rodičov, ktorí sústreďujú svoju pozornosť len na jedno dieťa a môžu mu tak dopriať viac možností vyžitia, krúžkov, záujmov a podobne. Zároveň musia ale tí, ktorí majú len jedného potomka, všetko takpovediac vsadiť na jednu kartu a môžu mať tiež na jedináčika vyššie nároky než tie páry, ktoré majú viac detí. To môže viesť k vyššej snahe a tiež aj k vyššej kreativite dieťaťa.

Predstava, že deti, ktoré vyrastali samy, sú iné, sa zrodila už pred 125 rokmi v štúdii Granvilla Stanleyho Halla. Ten tvrdil, že jedináčikovia sú "permanentní frackovia" a že byť jediným dieťaťom je v podstate choroba.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová