Tajomstvá odhalené: 7 vecí, ktoré neviete o alkohole

Tajomstvá odhalené: 7 vecí, ktoré neviete o alkohole Zdroj: Shutterstock
Plesová sezóna je síce tu, no nie každý je zrovna tanečný lev. Tí, ktorí nechcú drať topánky na parkete, môžu na bare oslniť napríklad zaujímavosťami o drinku, ktorý zrovna pijú.

Vedeli ste, že za vznikom jedného z najobľúbenejších rumov stojí skutočný pirát? Alebo máte tušenie, koľko je bubliniek v šampanskom či prečo sú fľaše s whisky hranaté?

1. Gin s prasaťom a korunkou

Zdroj: Flickr

​Na etikete najpredávanejšieho London Dry ginu na svete nájdete okrem loga tiež korunku a hlavu divokého prasaťa. Tieto značky majú, samozrejme, svoj význam. Britská kráľovská koruna symbolizuje povolenie servírovať tento gin na kráľovskú tabuľu a k zobrazenému divokému prasaťu sa viaže veľmi zaujímavý príbeh. Legenda hovorí, že počas loveckej výpravy zachránil predok rodu Gordonov škótskeho kráľa pred útokom divokého kanca. Odvtedy sa znak zvieraťa navždy spojil so značkou a stal sa neodmysliteľnou súčasťou etikety ginu.

2. Rovnaký pohár brzdí rýchlosť pitia

Zdroj: ISIFA

​Podľa vedcov z bristolskej univerzity môže aj tvar a ryhy na pohároch ovplyvniť rýchlosť nášho pitia. Pokiaľ na pohári budú zakreslené objemové značky, tak vedzte, že to pôsobí na vaše podvedomie a nevedomky konzumáciu alkoholu spomalíte. A záleží aj na tvare, pretože z tvarovaných pohárov podľa odborníkov pijeme rýchlejšie než z tých rovných. Takže možno zvážte, do čoho si necháte namiešať ďalší drink.

3. Whisky s kráčajúcim panáčikom plná inovácii

Zdroj: Flickr

​Výrobca známej škótskej whisky mal naozaj za ušami a dobrými nápadmi vo svojej dobe nešetril. Veľmi dobre vedel, že pri transporte, či už vlakom, alebo loďou, sa veľa fliaš rozbije. Vymyslel preto unikátny hranatý tvar, aby menej praskali a dostalo sa ich do sveta oveľa viac. A bol to práve Alexander z roku Walkerovcov, ktorý prišiel s ďalšou vychytávkou pre lepšie rozpoznanie značky. Hranatú fľašu vylepšil o výraznú vinetu skosenú presne v uhle 24 stupňov, čím sa stala nápadnejšou, než boli ostatné fľaše v tom čase. Tým zaistil svojej značke ozajstnú originálnosť.

4. Rum jedine z rúk piráta

Zdroj: Flickr

Henry Morgan bol jedným z najobdivovanejších pirátov 17. storočia, ktorý sa preslávil odvážnymi plavbami, pri ktorých obhajoval predovšetkým britské záujmy. Veľkú časť svojej kariéry strávil dobývaním nových území a bol jedným z prvých objaviteľov Nového sveta. Na mori kapitán Morgan udržiaval prísnu disciplínu a bol pre svojich mužov honosnou autoritou, ale aj on podľahol hlbokej vášni, a to láske k rumu. Dokonca dal základ svojmu vlastnému rumu, ktorý sa pre charakteristickú korenistú chuť stal legendou, a dnes si ho po celom svete vychutnávajú milióny ľudí.

5. Čo robí Škótsku škótskou?

Zdroj: Flickr

​Dáte si whisky či whiskey? Zdanlivo takmer nerozlíšiteľné slová v sebe skrývajú zásadný rozdiel medzi tekutinami. Whisky sa používa pre zlatistý mok zo Škótska, zatiaľ čo pridaním písmena "e" získava nápoj inú rodnú krajinu - Írsko alebo Ameriku. Americká whiskey býva označovaná ako bourbon. Aby ste ale mohli povedať, že pijete Škótsku, musí byť whisky vyrobená z jačmenného alebo obilného sladu a musí zrieť v dubovom sude s maximálnym objemom 700 litrov najmenej tri roky.

6. Pravda v bublinkách šampusu

Aj keď sa verí, že Dom Pérignon vytvoril šampanské v roku 1697, tento alkoholický nápoj bol v skutočnosti vytvorený dlho predtým, než ho slávny mních preslávil. Kým šampanské bolo prvýkrát vyrobené vo francúzskom regióne Champagne, verí sa, že britský lekAj keď sa verí, že Dom Pérignon vytvoril šampanské v roku 1697, tento alkoholický nápoj bol v skutočnosti vytvorený dlho predtým, než ho slávny mních preslávil. Kým šampanské bolo prvýkrát vyrobené vo francúzskom regióne Champagne, verí sa, že britský lekár Christopher Merret vymyslel koncepciu nápoja v 60. rokoch 17. storočia, keď zistil, že pridanie cukru do vína a stočení do fliaš vedie k druhému kvaseniu. História šampanského je možno trochu popletená, ale na úspechu nápoja to nič nemení.Zdroj: therichest.com

Fyzici dlho prisudzovali výskyt bubliniek v šampanskom mikroskopickým nerovnostiam na vnútrajšku fľaše. Avšak podľa francúzskeho študenta Gérarda Liger-Belaira je to inak. Reťazce bubliniek vznikajú pre drobné vlákna celulózy, ktoré sa vyskytujú v bežných šampuskách ako zrnká prachu alebo sa tam dostanú utrením či leštením pohárov utierkou. Na jednom celulózovom vlákne potom údajne vznikne až neuveriteľných 30 bubliniek za sekundu, spolu ich fľaša šampanského skrýva asi 49 miliónov. Nie je prečo sa teda diviť, že nám šampanské tak rýchlo a ľahko stúpne do hlavy.

7. Pivo, čo má silu pálenky

Zdroj: Flickr

​Aj najväčšieho pivára zaručene porazí najsilnejší pivný špeciál na svete. Obsahuje neuveriteľných 67,5 percenta alkoholu a kúpiť sa dá len v 275 mililitrových fľašiach za cenu takmer 65 eur. Jeho výrobcovia dokonca na hrdlá fliaš umiestnili výstražné žlté lístočky s varovaním, aby budúci konzumenti nevypili viac ako 35 mililitrov na jedno posedenie. Ak vypijete viac, hrozí, že sa zo stoličky len tak nepostavíte. 

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
06:10 Ninja Factor III.
06:50 Simpsonovci XXIV.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 PÁLI VÁM TO
06:05 TIPOS INFO
05:20 Robošváb IV.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:20 Alex a Emma
08:05 Dokonalé štěstí
09:40 Nadějné vyhlídky