Takto naše telo signalizuje, že už nepotrebuje viac vody

Takto naše telo signalizuje, že už nepotrebuje viac vody Zdroj: Shutterstock
Ak pijete veľa vody, vaša pokožka opeknie, naplní sa a aj keď chodíte často močiť, máte nepopierateľne viac energie, ste zdravší a krajší.

Mnoho ľudí vyskúšalo zvýšiť spotrebu vody z jedného na dva litre denne a všetci potvrdili jej pozitívne účinky.

Kde je hranica?

Skutočne potrebujeme vypiť 3-4 litre vody denne? Podľa výskumu univerzity Monash, ktorá je komplexom viacerých inštitúcii, to nie je potrebné. Zistilo sa, že v ľudskom tele existuje mechanizmus regulovania príjmu tekutín, ktorý bráni prepitiu organizmu.

​Súvislosť s prehĺtaním

Ak má náš mozog pocit, že organizmus má dostatok vody a viac už nepotrebujeme, šikovne nám dá vedieť, kedy dosť – vtedy máme pocit, že už viac nevládzeme prehltnúť ani hlt. V prípade, že je v organizme príliš veľa tekutín, v mozgu sa aktivuje istá inhibícia prehĺtania. Tento mechanizmus pomáha udržiavať bezpečnú úroveň vody v tele.

A tak je to správne, množstvo vody v našom organizme je vyvážené. Práve preto vedci odporúčajú, aby sme rešpektovali tento mechanizmus a pili len vtedy a také množstvo vody, aký veľký je náš smäd. Ak bude náš organizmus potrebovať viac tekutín, bude nám to signalizovať.

​Cítime smäd vždy?

Tieto vedecké výsledky sú dôležité hlavne, ak si uvedomíme, že vekom sa pocit smädu znižuje. To je predovšetkým veľký problém starších ľudí, ktorí nepijú dostatočné množstvo vody, aj napriek tomu, že by im prospelo. Alebo detí, ktoré celý deň pobehujú s dvoma hltmi ovocnej šťavy. Samozrejme, keď ich rodičia zastavia, aby sa napili, vysvitne, že v skutočnosti boli veľmi smädné, len na to pri hre pozabudli.

​Škodlivé účinky

Vedci zároveň upozorňujú na problém prepitia organizmu, čiže vypitia 4 a viac litrov vody denne (okrem situácií, keď sa potíme kvôli športu alebo počas horúčav), ktorý môže mať negatívne účinky pri hospodárení so soľou v organizme a môžete prísť dokonca k „otrave vodou“.

Existujú prípady, v ktorých športovci buď upadli do kómy, prípadne umreli preto, lebo vypili príliš veľa vody a hladina sodíku v tele sa im extrémne znížila. Táto situácia nastane, keď koncentrácia sodíku klesne pod hodnotu 135 milimolov na liter krvi. Príznakmi sú bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, časté močenie a tiež poruchy myslenia a dezorientácia.

V ľudskom tele riadia obsah vody a solí obličky. Ak človek vypije príliš veľa tekutín v krátkom čase, obličky nestíhajú filtrovať vodu z krvi. Tá je príliš riedka a bunky v tele sa začnú nafukovať, aby sa ich vnútorné prostredie vyrovnalo s hodnotami vonkajšieho prostredia.

Väčšina buniek môže naberať vodu s nízkym obsahom solí len do určitej miery, ak sú obklopené tukovým tkanivom alebo svalstvom. V mozgu je ale príliš málo priestoru a takéto "nafukovanie“ neurónov vedie k jeho opuchu, ktorý býva v mnohých prípadoch príčinou úmrtia.

Zdroj: Newswise

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

09:50 Súdna sieň - NOVÉ PRÍPADY
10:50 Pod povrchom
12:00 NOVINY O 12:00
10:20 Ako som spoznal vašu mamu II.
10:50 Hviezdna brána II.
13:00 Bostonské zločiny IV.
09:35 Nákupné maniačky
11:00 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
12:05 KLENOT TV
10:30 Tom a Keri
10:35 Sherm a jeho mikróby
10:50 Bobove dobrodružstvá na pláži
09:55 NON-STOP
11:40 Love and Mercy
13:45 Je prostě báječná