Viete, prečo cítime pálenie, keď vypijeme tvrdý alkohol?

31.01.2016 15:00 Premuža.sk Kokteil Viete, že?
Viete, prečo cítime pálenie, keď vypijeme tvrdý alkohol? Zdroj: Shutterstock
Pili ste už tvrdé? Pálenku, vodku, tequilu alebo niečo podobné? Nie? Dobre, tvárme sa, že vám veríme a prezradíme vám, čo sa stane ešte pred vašim opitím.

Po vypití tvrdého alkoholu človek cíti najprv v hrdle a potom v žalúdku pálenie a teplo. Aj napriek tomu, že nápoj nebol horúci. Tento jav má za následok veľmi pomýlený mýtus o tom, že vás alkohol „zahreje“, takže je vhodný na konzumáciu vo veľkých mrazoch a ochráni človeka pri podchladení. Práve naopak.

Ako to teda je?

Alkohol, presnejšie ethanol (chemický vzorec C2H5OH) má na svedomí viaceré zaujímavé javy týkajúce sa nášho organizmu. Sústreďme sa teraz na jav, ktorý spôsobuje konkrétne receptoru nazvanému TRPV1.

Tento dôležitý receptor sa nachádza v pokožke, slizniciach a celom nervovom systéme, pričom jeho primárnou úlohou je detekcia a regulácia telesnej teploty organizmu. Reaguje na rôzne fyzikálne a chemické podnety, napríklad na vysokú vonkajšiu teplotu alebo kyslé vnútorné prostredie. Jeho aktivácia je sprevádzaná pocitom pálenia. Vďaka nemu preto cítime pri štipľavých jedlách horúčavu.

Pri teplote 42-43°C sa tento receptor aktivuje a informuje mozog, aby vyslal signál bolesti. Pri kontakte tohto receptoru s alkoholom sa jeho citlivosť zvyšuje takže sa hladina jeho aktivácie zníži na teplotu 34°C. Nápoj, ktorý pijeme, nemusí mať túto teplotu. Náš organizmus má ale 36,5°C, takže v skutočnosti, to čo považujeme za pálenie, je teplota nášho vlastného tela. Akoby sme mali horúčku a cítime ju všade tam, kde alkohol manipuloval s receptormi. V hrdle a žalúdku.

Rovnaký jav zažijete aj v prípade, ak alkoholom dezinfikujete otvorenú ranu. Miesto vás štípe, ale bolesť pociťujete intenzívnejšie, pretože na pokožke máme týchto receptorov oveľa viac a aj alkohol, ktorý používame na dezinfekciu je oveľa silnejší, než ten, ktorý konzumujeme.

via GIPHY

Zdroj: Huffingtonpost, Nowiknow

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:30 Noviny TV JOJ
08:35 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Štyri svadby - Veľká Británia III
09:45 PÁLI VÁM TO
07:20 Panelák
08:25 Panelák
09:45 Nákupné maniačky
08:10 Altair v Hviezdnom kráľovstve
08:25 Wilf - čarodejnícky pes
08:35 Kuchynské príbehy
07:05 Santa
08:30 Arrietty ze světa půjčovníčků
10:10 Prostě spolu