Prečo fajčíme, keď pijeme alkohol: Našli vedci odpoveď?

Prečo fajčíme, keď pijeme alkohol: Našli vedci odpoveď? Zdroj: Shutterstock
Tí, ktorí zvyknú konzumovať alkohol a príležitostne fajčia, môžu potvrdiť, že tieto dva zlozvyky idú často ruka v ruke a človek má pod vplyvom alkoholu väčšiu tendenciu si zapáliť.

Aj vo vedeckom svete sa nájdu ľudia, ktorí si všimli súvislosť medzi týmito dvomi javmi a Dr. Maheesh Thakkar nedávno o tejto problematike publikoval aj článok.

Dva významné faktory

Výskum prebiehal na potkanoch a zistil nasledovné: Podľa výsledkov vedeckého výskumu je treba hľadať súvislosť medzi alkoholom a nikotínom v ich vplyve na bdelosť a ospalosť. Zatiaľ, čo alkohol spôsobuje ospalosť, nikotín človeka stimuluje, takže sa vzájomne dopĺňajú. Predovšetkým v tej podobe, že alkohol podporuje nikotínový deficit. Nikotín naopak brzdí účinky alkoholu v prednom mozgu.

Verejnosť nesúhlasí

Tento vedecký výskum rozvíril medzi čitateľskou obcou veľké vášne. Odporcovia tejto teórie, mu okrem faktu, že ide o ďalší z britských výskumov, vyčítajú aj, že väčšina ľudí si zapáli cigaretu predovšetkým kvôli tomu, že nikotín zvyšuje vplyv alkoholu a napriek tomu, že zužuje cievy, zvyšuje tlak, čím urýchľuje distribúciu alkoholu v krvi.

Zdroj: Wiley

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

06:25 Noviny TV JOJ
07:25 Timon a Pumbaa III.
07:50 Simpsonovci XXIV.
06:10 Skutočné paničky z Beverly Hills V.
06:55 Skutočné paničky z New Yorku VI.
07:15 Fórky, vtipky XXV.
05:55 Dedičstvá celebrít
07:30 Ako som spoznal vašu mamu II.
08:30 EXTRÉMNE PRÍPADY
06:30 Príbehy vreckových dráčikov
06:55 Maxík
07:20 Paci Pac
06:50 Domácí mazlíček
08:20 Moje krásná učitelka
10:00 Jak chutná láska