Prečo fajčíme, keď pijeme alkohol: Našli vedci odpoveď?

Prečo fajčíme, keď pijeme alkohol: Našli vedci odpoveď? Zdroj: Shutterstock
Tí, ktorí zvyknú konzumovať alkohol a príležitostne fajčia, môžu potvrdiť, že tieto dva zlozvyky idú často ruka v ruke a človek má pod vplyvom alkoholu väčšiu tendenciu si zapáliť.

Aj vo vedeckom svete sa nájdu ľudia, ktorí si všimli súvislosť medzi týmito dvomi javmi a Dr. Maheesh Thakkar nedávno o tejto problematike publikoval aj článok.

Dva významné faktory

Výskum prebiehal na potkanoch a zistil nasledovné: Podľa výsledkov vedeckého výskumu je treba hľadať súvislosť medzi alkoholom a nikotínom v ich vplyve na bdelosť a ospalosť. Zatiaľ, čo alkohol spôsobuje ospalosť, nikotín človeka stimuluje, takže sa vzájomne dopĺňajú. Predovšetkým v tej podobe, že alkohol podporuje nikotínový deficit. Nikotín naopak brzdí účinky alkoholu v prednom mozgu.

Verejnosť nesúhlasí

Tento vedecký výskum rozvíril medzi čitateľskou obcou veľké vášne. Odporcovia tejto teórie, mu okrem faktu, že ide o ďalší z britských výskumov, vyčítajú aj, že väčšina ľudí si zapáli cigaretu predovšetkým kvôli tomu, že nikotín zvyšuje vplyv alkoholu a napriek tomu, že zužuje cievy, zvyšuje tlak, čím urýchľuje distribúciu alkoholu v krvi.

Zdroj: Wiley

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:30 Noviny TV JOJ
08:35 Súdna sieň
09:40 Súdna sieň
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:40 Štyri svadby - Veľká Británia III
09:45 PÁLI VÁM TO
07:20 Panelák
08:25 Panelák
09:45 Nákupné maniačky
07:50 Agi Bagi
08:00 Smejko a Tanculienka
08:10 Altair v Hviezdnom kráľovstve
07:05 Santa
08:30 Arrietty ze světa půjčovníčků
10:10 Prostě spolu