10 dôvodov prečo je dobré piť pivo: Vaše zdravie ho potrebuje!

10 dôvodov prečo je dobré piť pivo: Vaše zdravie ho potrebuje! Zdroj: shutterstock
Cítili ste sa niekedy vinný po tom, čo ste si dali 1-2 pivá? Áno? Nemali ste na to ale najmenší dôvod. Aj keď o tom možno nemáte ani potuchy, mierna konzumácia piva je v skutočnosti pre človeka prínosom.

Vedci dokázali, že pitie piva prospieva zdraviu hneď z niekoľkých dôvodov. Ale pamätajte, hovoríme o miernej konzumácii (1 pivo denne pre ženy, 2 pivá denne pre mužov), nie o každodennom opíjaní sa pivom.

Tak a tu nájdete 10 dôvodov, prečo je pivo prospešné zdraviu!

1. Znižuje riziko srdcových ochorení

Štúdie v Taliansku zistili, že u ľudí, ktorí denne vypijú polliter piva, je o 31% nižšie riziko vzniku srdcových ochorení. Táto srdce chrániaca sila piva vychádza z prírodných antioxidantov, ktoré sú v pive obsiahnuté - fenolov. Avšak štúdia tiež ukázala, že riziko vzniku srdcových ochorení je vyššie u ľudí, ktorí pijú nadmerné množstvo piva.

2. Chráni pred Alzheimerovou chorobou

Najpozoruhodnejšou zdravotnou výhodou je, že pivo je schopné ochrániť človeka proti Alzheimerovej chorobe. Vedci došli k záveru, že u ľudí, ktorí pijú pivo v miernom množstve, sa o 23% znížila pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinú rôzne formy demencie a kognitívnych porúch, vrátane Alzheimerovej choroby. Obsah kremíka v pive chráni mozog pred škodlivými účinkami vysokého množstva hliníka v tele. Toto vysoké množstvo hliníka v tele je jednou z možných príčin vzniku Alzheimerovej choroby.

3. Znižuje riziko vzniku cukrovky

V roku 2011 sa 38 tisíc mužov v strednom veku zapojilo do jednej štúdie - tým, ktorí vypili jedno až dve pivá denne, sa o 25% znížilo riziko vzniku cukrovky typu 2. Obsah alkoholu v pive zvyšuje citlivosť na inzulín, ktorý napomáha k prevencii cukrovky. Okrem toho, je pivo dobrým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá hrá dôležitú úlohu v zdravej výžive u ľudí, ktorí trpia cukrovkou.

4. Pomáha zabrániť vzniku obličkových kameňov

Mierna konzumácia piva môže znížiť riziko vzniku obličkových kameňov až o 40%. Je to spôsobené vysokým obsahom vody v pive (cca 93%), ktorá pomáha spláchnuť z tela škodlivé toxíny a vďaka ktorej obličky správne pracujú. Zlúčeniny v chmeli používané v pivovarníctve sú ďalším prospešným faktorom. Tieto zlúčeniny pomáhajú spomaliť uvoľňovanie vápnika z kostí, čo zabraňuje hromadeniu sa vápnika v obličkách vo forme kameňov.

5. Pomáha minimalizovať riziko vzniku rakoviny

Pivo obsahuje dôležitý antioxidant xanthohumol, ktorý je známy svojimi silnými protirakovinovými účinkami, ktoré pomáhajú odraziť rakovinotvorné enzýmy v tele. Mierna konzumácia piva pomáha tiež predchádzať istej chemickej reakcii, ktorá môže u niektorých mužov viesť k rakovine prostaty. A tiež bolo preukázané, že pivo znižuje u žien riziko vzniku rakoviny prsníka.

Zdroj: shutterstock

6. Pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi

Ak chcete nejakým spôsobom znížiť hladinu cholesterolu v krvi, pitie piva je ideálnym riešením, nemyslíte? Jačmeň, ktorý sa používa pri výrobe piva obsahuje typ rozpustných vláknin známych ako beta-glukány, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

7. Pomáha liečiť problém lupín

Ďalším zaujímavým faktom je, že pivo je považované za jeden z najlepších prírodných liečebných prostriedkov na liečbu lupín. Je to spôsobené obsahom vitamínu B a kvasiniek. Opláchnite si vlasy fľašou piva dvakrát až trikrát týždenne a zbavíte sa lupín, navyše budú vaše vlasy jemné a lesklé.

8. Pomáha udržiavať krvný tlak v norme

Štúdia na Harvardskej univerzite zistila, že u žien vo veku 25-40 rokov, ktoré pili pivo, je podstatne menšia pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku. To všetko v porovnaní so ženami, ktoré pili víno alebo iné alkoholické nápoje.

9. Posilňuje kosti

Pivo obsahuje kremík, ktorý má spojitosť so zdravými kosťami. Zistilo sa, že starší ľudia, ktorí predtým pili 1-2 pivá denne, mali vyššiu pevnosť kostí, a tak boli menej náchylní k zlomeninám. Zároveň ale bolo zistené, že väčšia konzumácia piva napomáha k zvýšeniu rizika zlomenín kostí.

10. Znižuje riziko mŕtvice

Bolo zistené, že ľudia, ktorí pijú pivo v malom množstve, môžu znížiť riziko mŕtvice až o 50%. Toto malé množstvo piva denne pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín, ktoré blokujú prietok krvi do srdca, krku a mozgu. Tieto zrazeniny sú hlavnou príčinou ischemickej cievnej mozgovej príhody - mŕtvice. Keď  budete piť pivo, vaše tepny budú pružnejšie a výrazne sa zlepší krvný tok v žilách a tepnách.

Zdroj: Lifehack

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení