Unikátne historické fotografie prostitútok v moslimskom Iráne: Dnes by tie ženy režim popravil

04.10.2017 07:05 Premuža.sk Sex
Unikátne historické fotografie prostitútok v moslimskom Iráne: Dnes by tie ženy režim popravil Zdroj: Kaveh Golestan
V teokratickom moslimskom Iráne musia dnes ženy chodiť na verejnosti zahalené a je nepredstaviteľné, že by na ulici ponúkali svoje služby prostitútky. Ale v hlavnom meste Teheráne bola kedysi dlhé roky "vyhľadávaná štvrť", kde sexuálne služby ponúkali nielen ženy, ale dokonca aj muži.

Štvrť sa volala Citadela a v iránskej metropole existovala až do roku 1978, kedy vypukli protivládne demonštrácie a potom vyhlásili islamskú republiku, kde platí právo šaría.

Citadela bola štvrť špinavých uličiek v Teheráne, kde od 20. rokov minulého storočia pracovalo niekoľko desiatok prostitútok. Ako dokladajú dobové informácie, v 30. a 40. rokoch táto štvrť žila veľmi pestrým životom a rozmáhal sa tam aj nekontrovateľný zločin. Prostitútky postávali na uliciach a v jednej postrannej uličke boli aj prostitúti - muži.

V roku 1953 zorganizoval šáh Muhammad Rezá Pahlaví za pomoci americkej CIA štátny prevrat a štvrť sa premenila na ghetto, kde ale prostitútky zostali. Boli to už výhradne ženy, ktoré tam zostávali žiť aj so svojimi deťmi a zákazníci mali prístup len cez stráženú železnú bránu. V 70. rokoch tam pracovalo okolo 1500 žien. Ich dcéry ich často v povolaní nasledovali a medzi synmi bolo veľa narkomanov. Muži tam chodili za sexom, drogami, ale vyhľadávali niekedy len ženskú spoločnosť, obľúbené bolo napríklad spoločné sledovanie filmov.

V ghette vtedy šáhov režim zriadil aj zdravotné stredisko, policajnú stanicu, školu i sociálne centrum. Ženy tam ale trpeli chudobou, niektoré boli závislé na heroíne a najväčšie problémy nastali, keď boli staré. Väčšinová spoločnosť im odmietala pomôcť. Keď v roku 1978 prepukli v Iráne nepokoje a v januári 1979 musel šáh utiecť do exilu, nastal koniec s prostitúciou v Citadele. Moci sa totiž chopil charizmatický moslimský duchovný ajatolláh Chomejní a nastolil tvrdý teokratický režim.

Fotografie prostitútok v Teheráne v rokoch 1975 až 1977 urobil jeden z najvýznamnejších reportážnych iránskych fotografov modernej doby Kaveh Golestan. Ten sa väčšinou venoval vojnovým konfliktom a pracoval tiež pre prestižné svetové agentúry aj pre britskú BBC. Golestan zomrel v apríli 2003 v irackom Kurdistane, keď stúpil na mínu.

Isté je jedno, podobné fotografie dnes už nie je možné v Iráne urobiť. Pokiaľ by nezahalená žena na ulici ponúkala sexuálne služby, bola by najskôr revolučnými ozbrojenými gardami na mieste zabitá alebo by okamžite skončila vo väzení.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová