Neuveriteľné zábery hurikánu Irma: Pilot opísal, prečo podniká šialené lety do stredu živla

Neuveriteľné zábery hurikánu Irma: Pilot opísal, prečo podniká šialené lety do stredu živla Zdroj: Reuters
Povolanie Roberta Mitchella musí byť jedno z najnebezpečnejších, ale zároveň najkrajších na svete. Tento pilot, ktorý pracuje pre Národný úrad pre oceány a atmosféru, totiž monitoruje dáta z búrok a tropických cyklónov.

Jeho súčasnou úlohou je získavať dáta z vnútra hurikánu Irma, do ktorého tak spoločne so svojim inžinierom zámerne nalietavajú. Opísal, čo sa mu pri tom preháňa hlavou a prečo je jeho práca dôležitá pre milióny ľudí.

S tým, ako sa slabnúci hurikán Irma valí na pobrežie Floridy, je Mitchellova úloha ešte dôležitejšia. Musí sa totiž dostať do oka hurikánu, aby tam vypustil meteorologické sondy, ktoré Úradu pomáhajú predpovedať ďalšie správanie hurikánu - jeho silu a predpokladaný smer.

Získané dáta sú životne dôležité - pomáhajú rozhodovať, kedy a ktorú oblasť je potrebné evakuovať, aby si búrka vyžiadala čo najmenšie následky.

Hoci Mitchell pracuje vo svojom obore už desiatky rokov, Irma je zatiaľ jeden z najsilnejších hurikánov, s ktorým sa stretol. "Irma je veľmi silný hurikán a jej oko je naozaj veľké. Bežne nám trvá štyri až päť minút naozaj silných turbulencií, než sa do vnútra hurikánu dostaneme, ale u Irmy to bolo asi desať minút," tvrdí Mitchell. "Ale keď sa dostanete do stredu hurikánu, tak sa nič nevyrovná tomu pocitu, že vidíte modré nebo nad sebou a mraky všade naokolo," dodáva pilot.

Hoci lietanie dovnútra takejto búrky vyzerá nebezpečne, s trochou praxe ide podľa pilota o relatívne pokojné zamestnanie. "My to nebezpečenstvo okolo nevnímame. Túto prácu už robíme dlho, väčšina ľudí, ktorá takto lieta, má až 30-ročnú skúsenosť, takže vedia, čo robia," tvrdí pilot.

Ani inžinier Nick Underwood, ktorý v lietadle zbiera atmosferické dáta, nevníma zvláštne obavy. "Iste, trasie a búcha to trochu viac, než pri bežnom lete, takže sa pripútate trochu tesnejšie, ale nikdy som sa nebál. Stále trénujeme prípady núdze a ľudia, ktorí sa o naše lietadlá starajú a lietajú s nimi, sú jedni z najlepších," uviedol.

Irma, ktorá v pondelok udrela na oblasť Tampa Bay na Floride, ďalej slabne. Jej intenzita poklesla na prvý stupeň z päťstupňovej škály s vetrami 135 kilometrov za hodinu.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová