Štyria nacistickí zločinci, ktorí unikli trestu: Užili si pokojný dôchodok a svoje činy neľutovali

Štyria nacistickí zločinci, ktorí unikli trestu: Užili si pokojný dôchodok a svoje činy neľutovali Zdroj: Pinterest
Na rukách mali krv tisícov ľudí, sami si naopak užívali spokojný dôchodok. Po konci druhej svetovej vojny chceli všetci čo najskôr potrestať nacistických zločincov, ktorý trýznili obyvateľov v koncentračných táboroch i v mestách. Niektorí ale stihli utiecť do Južnej Ameriky, po iných sa zľahla zem. Hoci mnohí "lovci nacistov" aj po desaťročiach dokázali doviesť pred súd vojnových vrahov, niektorí si naopak v pokoji užili dôchodok a zomreli zabudnutí.

Pražský veliteľ gestapa zmizol v Budapešti

Hans-Ulrich Geschke bol veliteľom pražskej úradovne gestapa. Viedol vyšetrovanie útoku na Reinharda Heydricha a zúčastnil sa tiež vypálenia Lidic i dobývania krypty kostola svätého Cyrila a Metoda, kde sa skrývali parašutisti. Koncom vojny zmizol.

Geschke sa narodil v roku 1907 vo Frankfurte nad Odrou. Vyštudoval právo a v roku 1932 vstúpil do nacistickej strany NSDAP. V roku 1936 velil služobne gestapu v Kiele. Odtiaľ v júni 1939 prešiel do Prahy.

Tam sa stal obávaným nacistom, ktorý sa účastnil niekoľkých decimácii českých obyvateľov. Zodpovedal za vraždenie českých vysokoškolákov 17. novembra 1939. Osobne tiež zatýkal v septembri 1941 bývalého predsedu vlády Aloisa Eliáša, ktorého neskôr popravili.

Hans-Ulrich GeschkeHans-Ulrich GeschkeZdroj: Pinterest

​Dohliadal tiež na teror pri prvom a druhom stannom práve. Po útoku na Heydricha velil teroru, kvôli ktorému zomreli stovky nevinných Čechov. Osobne sa zúčastnil vypálenia Lidic a bol aj pri dobýjaní kostola, kde sa skrývali parašutisti. Takmer tristo ich príbuzných a spolupracovníkov odsúdili na smrť.

1. septembra 1942 ho menovali za inšpektora bezpečnostnej polície v Poznani, kde v polovici okóbra aj nastúpil. Následne ho preložili do Budapešti, kde bol vrchným veliteľom bezpečnostnej polície. A tam jeho stopa končí. Vo februári 1945 ho tam videli naposledy. Podľa niektorých zomrel pri oslobodzovacích bojoch, podľa iných svedectiev ho ešte koncom vojny videli v rýchliku z Drážďan do Saskej Kamenice. V roku 1959 ho úrady vyhlásili za mŕtveho.

Doktor Mengele dožil v pokoji v Brazílii

"Anjel smrti" má na svedomí tisíce životov väzňov v koncentračných táboroch. Sám býval pri selekciách po príjazde ľudí a vyberal, kto je vhodný na prácu a kto má ísť okamžite do plynu. Na svoje zvrátené experimenty si Josef Mengele vyberal prevažne dvojčatá. Zomrel v 67 rokoch v Brazílii.

Mengele sa narodil v roku 1911 v nemeckom Günzburgu. Študoval medicínu a antropológiu a zaujímal sa o takzvanú rasovú hygienu. V roku 1939 vstúpil do SS. O tri roky neskôr sa zranil na ruskom fronte, nebol už schopný bojovať a získal niekoľko vyznamenaní za statočnosť v boji.

Od polovice roku 1943 začal pôsobiť v koncentračnom tábore Osvienčim. Tam priamo po príjazde rozdeľoval väzňov na tých, ktorí môžu pracovať, a na ostatných, ktorí šli na jeho pokyn rovno do plynu. Na svoje zvrátené experimenty si vyberal dvojčatá, pretože skúmal, ako sa dá u žien ovplyvniť možnosť viacpočetného tehotenstva, aby Nemky mohli rodiť viac nových vojakov pre ríšu. Pokusy vykonával často bez umŕtvenia, obete ponáral do vriacej vody alebo ich operoval zaživa.

Dr. Josef MengeleDr. Josef MengeleZdroj: Pinterest

​S koncom vojny utiekol na západ ako radový nemecký vojak. Hoci ho v Norimbergu zadržali ako vojnového zajatca a mali jeho pravé meno, prepustili ho, pretože nevedeli, o koho ide. Mengele si totiž odmietol nechať do podpazušia vytetovať svoju krvnú skupinu, ako to bolo obyčajne zvykom u vojakov SS.

Nejaký čas sa pod iným menom skrýval a koncom 40. rokov utiekol do Argentíny. Keď zistil, že sú mu na stope lovci nacistov, presunul sa do Paraguaja a často sa sťahoval. Zomrel v roku 1979, keď pri plávaní pravdepodobne dostal infarkt. Spravodlivosť ho dostihla až o 13 rokov neskôr. Po exhumácii a identifikácii jeho DNA lovci nacistov mohli potvrdiť, že doktor Mengele sa pred súd už nikdy nepostaví.

Otto Skorzeny bol nacistickým Jamesom Bondom

Aj Adolf Hitler mal svojho Jamesa Bonda. Bol ním Otto Skorzeny, ktorý v septembri 1943 oslobodil na vodcov pokyn zo zajatia Benita Mussoliniho. Po vojne pracoval pre egyptskú a argentínsku vládu a údajne tiež pre izraelský Mosad.

Skorzeny sa narodil v roku 1908 vo Viedni. Vyštudoval technickú univerzitu a v roku 1932 vstúpil do NSDAP. Pretože ho nevzali k letectvu, pripojil sa k jednotkám SS. Tam pre neho Adolf Hitler v roku 1943 vybral zvláštnu úlohu - vyslobodiť Mussoliniho.

Otto SkorzenyOtto SkorzenyZdroj: Pinterest

​Mussolini sa dostal do zajatia v júli 1943, keď ho zosadil taliansky kráľ. Existovalo navyše podozrenie, že vláda ho vydá Američanom a Hitler by tak na juhu stratil dôležitého spojenca. Preto vyslal niekoľko mužov oslobodiť duceho do hotela Albergo Rifugio, ktorý stál na vrchole horského štítu. Nemci pri riskantných manévroch nakoniec pristáli klzákmi niekoľko metrov od hotela a Mussoliniho oslobodili. Za akciu dostal Skorzeny jedno z najvyšších vojenských vyznamenaní.

Počas vojny sa zúčastnil rôznych sabotážnych akcií proti partizánom. Po vojne sa dotal do amerického zajatia. Z tábora ale utiekol do Španielska a následne do Argentíny, kde sa skrýval. Potom pracoval pre argentínsku i egyptskú vládu a v čase Studenej vojny, keď bolo zastavené vydávanie osôb medzi Východom a Západom, sa už voľne pohyboval po Európe. Údajne pracoval paradoxne aj pre izraelskú tajnú službu Mosad. Zomrel v roku 1975 na zápal pľúc.

Alois Brunner zomrel v Sýrii a svoje činy neľutoval

Adolf Eichmann ho označoval za svojho najlepšieho muža. Autor takzvaného konečného riešenia židovskej otázky si Aloisa Brunnera veľmi obľúbil. Poslal do koncentračných táborov desaťtisíce ľudí. Po vojne sa skrýval v Sýrii a svoje činy nikdy neľutoval.

Brunner prišiel na svet v rakúskom Brugenlande. Bol priamo zodpovedný za deportáciu židov do koncentračných táborov vo Viedni, Solúne, na Slovensku a vo Francúzsku. Bol tiež veliteľom internačného tábora v Drancy. Koncom vojny sa zdržiaval v Čechách, odkiaľ ho potom pod inou identitou odsunuli ako sudetského Nemca. Následne emigroval do Egypta a pôsobil aj v alžírskej armáde, kde údajne vojakov učil vypočúvacie metódy, ktoré používali nacisti.

Alois BrunnerAlois BrunnerZdroj: Pinterest

​Skrýval sa pravdepodobne v sýrskom Damašku, hoci tamojšia vláda to odmietala. Začiatkom 80. rokov na neho údajne Mosad spáchal atentát, keď mu poštou poslali bombu, ktorá ho pripravila o oko a niekoľko prstov. Zomrel pravdepodobne v roku 2010. "Som so svojím životom spokojný. Všetci si zaslúžili zomrieť, pretože to boli diablovi agenti a ľudský odpad. Keby som mohol, urobil by som to znovu," uviedol Brunner v jednom z rozhovorov na konci 80. rokov.

Zdroj: CNC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová