Pred 55 rokmi našli v lese čudný predmet: Až teraz sa zistilo, o čo išlo

Pred 55 rokmi našli v lese čudný predmet: Až teraz sa zistilo, o čo išlo Zdroj: cbc.ca
David McPherson, ktorý v roku 1962 našiel v kanadskom lese neznámy predmet, o ktorom si myslel, že je meteorologický balón, sa už veľkolepého odhalenia nedožil.

V kanadskej provincii New Brunswick, počas obdobia studenej vojny, našli dvaja mladíci v lese biely balón a ťažkú debnu. Ako poctiví občania svoj nález nahlásili na polícii a ich objav odniesol špeciálny útvar kanadskej armády. Rozlúštenia záhady tajomného predmetu z lesa, sa žiaľ David McPherson nedožil, umrel pred 1,5 rokom.

Jeho syn ale nenechal celú záležitosť len tak a rozhodol sa po identite otcovho nálezu pátrať ďalej. Aj keď s oneskorením, predsa sa mu podarilo zistiť, čo jeho otec v lese pred 55 rokmi našiel. Ako jeho otec po celý život tušil, išlo o špionážny prístroj. Balón s debnou vybavenou kamerami, ktorá vážila  181 kíl, vypustila CIA. Tá ho plánovala nasadiť v Číne a Sovietskom zväze. Projekt niesol krycí názov Genetrix.

David McPherson, Junior, syn nálezcu sa vyjadril nasledovne:

„Ťažko slovami opísať svoje pocity. Otec by sa bol isto tešil, keby sa dozvedel, že v debne boli kamery priamo od CIA. Škoda, že armáda nebola ochotná prezradiť túto informáciu. Ale keď sa nad tým zamyslím, nemali inú možnosť. Ak by môj otec stále žil, bol by radosťou celý bez seba a opakoval by ‘Ja som to hovoril!’. Mrzí ma, že už nie je medzi nami.“

Zdroj: CBC

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 Súdna sieň - NOVÉ PRÍPADY
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Krimi
05:30 Ako som spoznal vašu mamu II.
05:50 Skutočné paničky z Orange County VIII.
07:15 Forky, vtipky XXVI.
05:00 Nákupné maniačky
05:45 Hotelové SOS
07:30 Ako som spoznal vašu mamu II.
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:55 Iluze lásky
08:35 Dvě svatby
10:05 Love and Mercy