Škandál v UFC 213! Prvý austrálsky šampión, uzavretie trilógie a výkon hodný odchodu do dôchodku

10.07.2017 07:00 Premuža.sk Blogy MMA
Škandál v UFC 213! Prvý austrálsky šampión, uzavretie trilógie a výkon hodný odchodu do dôchodku Zdroj: Twitter
Spočiatku nabitá karta priniesla až dve rany v podobe zrušenia veľmi atraktívnych duelov. Zatiaľ čo o zranení Donalda Cerroneho, sa vedelo už dávnejšie, Amanda Nunes pripravila prekvapenie až na poslednú chvíľu. Aj bez týchto hviezdnych mien ale UFC 213 nesklamalo a divákom prinieslo vydarené predstavenie.

Najzaujímavejšie highlighty zo sveta zmiešaných bojových umení vám prinášame v spolupráci s portálom SVET MMA.

Amanda Nunes vs. Valentina Shevchenko

Meno Amanda Nunes bolo tesne pred podujatím pranierované takmer v každej vete. Bohužiaľ, nie v dobrom zmysle slova. Šampiónka bantamovej váhy totiž odvolala titulový duel s Valentinou Shevchenko doslova v hodine dvanáste. Čo sa vlastne udialo? UFC má po novom až dve váženia, jedno je oficiálne, ktoré sa koná ráno, deň pred podujatím, druhé je pre verejnosť, ktoré sa koná večer a je viac-menej robené pre fanúšikov. Nunes s prehľadom spravila oficiálnu váhu, pred verejným vážením sa ale začala cítiť zle a neskôr musela byť hospitalizovaná. Nakoniec súboj odvolala kvôli údajnej chorobe.

A tu prichádza háčik, prezident UFC Dana White totiž na tlačovej besede deklaroval, že lekári povolili Nunes do zápasu nastúpiť, keďže nenašli žiadne relevantné príznaky choroby. Na otázku, prečo napriek tomu Nunes odmietla bojovať White odvetil, že aj keď sa šampiónka cítila zle, 90 percent jej choroby bolo iba v jej hlave. Informácie o neúčasti doplnila aj Shevchenko, ktorá prezradila, že Nunes si naordinovala až priveľmi rýchle chudnutie a následné rýchle doplnenie s cieľom mať v súboji výhodu, čo jej v konečnom dôsledku oslabilo organizmus a Nunes radšej odvolala duel, ako by mala riskovať prehru.

Zdroj: Facebook

​Toto zaváhanie prišlo Amandu poriadne draho, nielenže prišla o svoj zárobok zo zápasu, ktorý môžeme rátať v stovkách tisícoch, ale pravdepodobne sa jej už neujde miesto hlavného zápasu podujatia UFC. To, že si takéto praktiky Nunes nabudúce dvakrát rozmyslí, je po tomto incidente úplne jasné.

Najlepšia reakcia prišla od Joanny Jedrzeiczyk, ktorá bola ochotná Nunes narýchlo zastúpiť. Joanna má totiž so Shevchenko nevyriadené účty ešte z postojárskych súťaží, a tak začala prosiť Danu Whita o duel. Samozrejme, v tak krátkom čase sa zápas nemohol dohodnúť. Joanna nebola na vážení a oficiálne vyhlásenie dokonca uviedlo, že sa nestíha urobiť ani tehotenský test, na výsledky ktorého sa čaká 72 hodín. Aj napriek tomu Joanna ukázala, aká je osobnosť a Dana White ju právom označil slovom ´Badass´.

Robert Whittaker vs. Yoel Romero

Na vrchol podujatia sa tak dostal nemenej zaujímavý duel o dočasného držiteľa opasku strednej váhy. V oktagone sa o neho pobili Austrálčan Robert WhittakerYoel Romero z Kuby. O dočasný opasok šlo preto, lebo šampión Michael Bisping laboruje so zranením. Zatiaľ čo u Bispinga sme zvyknutí na poriadnu dávku trash talku, v tomto prípade šlo iba o ukazovaní schopností v klietke.

A že to bol zápas ako remeň! Do súboja lepšie vstúpil Romero, ktorý presnými side kickmi na nohu poriadne masíroval Whittakera. Jeden z kopov bol natoľko účinný, že Austrálčana hneď v úvode zranil. Whittaker ale bolesť veľmi umne zakrýval a ďalšie kopy si veľmi dobre postrážil.

V druhom dejstve mal navrch zasa Romero. Ten ku svojim kopom pridal aj takedowny a tak viedol už 2-0 na kolá. V treťom kole ale Kubánca dobehla slabina, na ktorú sa Whitttaker najviac spoliehal, kondícia. Austrálčan postupne prevzal opraty súboja do svojich rúk a v postoji začal súpera prevyšovať rozdielom triedy. Keď k tomu pridal aj veľmi dobrú obranu proti takedownom, zrazu nemal Romero žiadnu zbraň.

Zvyšné tri kolá patrili zaslúžene Robertovi Whittakerovi, ktorý pre svoju krajinu získal prvý titul. Po dekorovaní víťaza do klietky nezabudol vstúpiť ani Michael Bisping, ktorý teatrálne hodil o zem svoj opasok a Whittakera počastoval rôznymi osloveniami. Austrálčanovi to ale úsmev z tváre nevzalo.

Alistair Overeem vs. Fabricio Werdum

Dôležitý duel mali pred sebou Alistair OvereemFabricio Werdum. Títo bojovníci sa stretli už po tretíkrát, pričom stav pred posledným duelom bol nerozhodný a tak šlo, okrem potencionálnej šance na titulový zápas, aj o rozuzlenie rébusu, kto je z tejto dvojice lepším bojovníkom. Jasnej odpovede sme sa ale nedočkali.

Úvod duelu bol nemastný, neslaný, keď si obaja bojovníci udržiavali odstup a nechceli zbytočne riskovať. Viac úderov na svojej strane mal Werdum, razancia úderov ale hrala na stranu Overeema. Poriadna akcia prišla až v druhom kole, v ktorom začal Overeem razantnejšie kontrovať, čo sa mu aj vyplatilo, keď dokázal zasadiť niekoľko tvrdých úderov a kopov na strednú časť tela. Druhé kolo tak patrilo Holanďanovi.

Obrat v zápase prinieslo záverečné dejstvo. V ňom sa podarilo naplno bodovať Werdumovi, ktorý použil podobné zbrane ako Overeem. Po výbornom háku prišlo koleno na tvár a Overeem sa zrazu ocitol v záchrannom móde, keď pri pletive dostal spŕšku úderov. Už sa zdalo, že Werdum môže súboj ukončiť v postoji, on sa ale rozhodol pre takedown. Na zemi si súpera síce podržal do konca kola, výraznejšie už ale Brazílčan nedokázal bodovať, a tak mali prácu bodoví rozhodcovia.

Tí sa zhodli, že najvyrovnanejšie prvé kolo patrilo Overeemovi, ktorý si odniesol výhru na body, keď dokázal vyhrať dve z troch kôl. Werdumovi tak ostal na tvári iba prekvapený pohľad, keďže všetky štatistiky hovorili v jeho prospech. Overeem je tak na najlepšej ceste za odvetným zápasom so šampiónom Stipe Miočićom.

Travis Browne vs. Alexey Oleynik

Na záver sa pristavíme ešte pri jednom dôležitom zápase, a tým bol súboj Travis Browne vs. Alexey Oleynik. Postava Travisa Browneho totiž vyvoláva veľa otázok a poukazuje na fakt, aká tenká je čiara medzi titulom a prepustením z organizácie. Ako je známe Travis Browne žije momentálne s Rondou Rousey. Ako im to ide dobre v živote, tak im to nejde v klietke, keď obaja padli na dno v priebehu dvoch rokov.

V dňoch najväčšej slávy bol Browne blízko titulového zápasu, keď v eliminačnom zápase podľahol na body Fabriciovi Werdumovi. Po tomto neúspechu prišli kolísavé výkony, ktoré vyvrcholili štyrmi prehrami v rade. Posledný klinec do rakvy pritom zatĺkol 40-ročný Alexey Oleynik z Ruska.

Browne mal v súboji s Oleynikom navrch iba do polovice prvého kola, keď bodoval solídnymi kopmi a údermi zo vzdialenosti. Zvrat nastal po tvrdom knockdowne Oleynika, po ktorom začal Rus kontrolovať priebeh a zaznamenal aj takedown. Druhé kolo iba podčiarklo Browneho mizernú formu. Aj keď to bol Američan, ktorý zaznamenal takedown, karta sa rýchlo obrátila a Oleynik sa dostal súperovi za chrbát. Netrvalo dlho a Browne po škrtení odklepal.

Pre ruského veterána to bol najväčší skalp kariéry a zrejme sa posunie do Top 10. Pre Browneho zasa ďalšia rana na ceste do dôchodku. Aj keď sú to možno tvrdé slová, stotožnil sa s nimi aj Dana White, ktorý na tlačovej konferencii povedal, že Browne by po tomto výkone mal ukončiť kariéru.

UFC 213 – výsledky:

 • Yoel Romero vs. Robert Whittaker - Whittaker, na body (48-47 x3)
 • Alistair Overeem vs. Fabricio Werdum - Overeem, na body (29-28 x2, 28-28)
 • Curtis Blaydes vs. Daniel Omielanczuk - Blaydes, na body (30-27 x3)
 • Jim Miller vs. Anthony Pettis - Pettis, na body (30-27 x3)
 • Rob Font vs. Douglas Silva de Andrade - Font, submission (gilotína), druhé kolo
 • Travis Browne vs. Alexey Oleynik - Oleynik, submission (rear naked choke), druhé kolo
 • Brian Camozzi vs. Chad Laprise - Laprise, TKO, tretie kolo
 • Gerald Meerschaert vs. Thiago Santos - Santos, TKO, druhé kolo
 • Jordan Mein vs. Belal Muhammad - Muhammad, na body (29-28 X2, 30-27)
 • Cody Stamann vs. Terrion Ware - Stamann, na body (30-27 X2, 29-28)
 • James Bochnovic vs. Trevin Giles - Giles, TKO, druhé kolo

Zdroj: SVET MMA

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová