Znásilnená tínedžerka potratila: Za predčasný pôrod dostala na súde 30 rokov

Znásilnená tínedžerka potratila: Za predčasný pôrod dostala na súde 30 rokov Zdroj: Isifa
V Salvádore odsúdili 19-ročné dievča za potrat, ktorý je v tento latinskoamerickej krajine zakázaný aj v prípade znásilnenia či ohrozenia života ženy. Evelyn Hernández, ktorá otehotnela po znásilnení, podľa médií odsúdili na 30 rokov väzenia. Podľa obhajoby ale predčasne porodila mŕtve dieťa.

Verdikt kritizovala aj nevládna organizácia obhajujúca práva žien. "Rozsudok je nespravodlivý, odvoláme sa proti nemu," uviedla Morena Herrer z občianskeho združenia, ktoré sa snaží o to, aby potraty neboli trestané. Salvádor je jednou z mála krajín na svete, kde platí úplný zákaz interrupcií. Sú kvalifikované ako vražda a hrozí za ne až 40 rokov väzenia.

Študentku Evelyn Hernández podľa obhajoby odsúdili na základe nepriamych dôkazov. Do úvahy súd nebral ani expertnú lekársku správu. Podľa lekárov pritom nie je jasné, či dieťa zomrelo pri pôrode, alebo až po narodení.

Evelyn Hernández uviedla, že otehotnela po znásilnení, ktoré sa ale bála oznámiť pre vyhrážanie sa smrťou jej matke. Vlani v apríli v ôsmom mesiaci tehotenstva porodila doma vo vani a potom musela ísť do nemocnice. Lekári zistili, že dievča potratilo, a preto zavolali políciu, ktorá našla v jej dome mŕtve dieťa. Podľa obhajoby sa narodilo už bez známok života.

Syna zabiť nechcela

Evelyn Hernández uviedla, že si tehotenstvo splietla s bolesťami brucha a krvácanie považovala za menštruačné problémy. Na súde tiež povedala: "Nechcela som zabiť svojho syna." Tejto verzii príbehu ale sudca neuveril.

V súčasnosti je v Salvádore za mrežami takmer 20 žien, ktoré si za potrat odpykávajú až 30-ročný trest. V mnohých prípadoch išlo podľa ochrancov ľudských práv o spontánny potrat, ktorý ale súd klasifikoval ako vraždu.

Salvádorská potratová legislatíva sa dostala viac do médií už v roku 2013, kedy tamojší súd zakázal umelé prerušenie tehotenstva 22-ročnej vážne chorej žene. Jej život bol pokračovaním tehotenstva ohrozený a dieťa nemalo po narodení šancu prežiť, pretože prakticky nemalo mozog. Po nátlaku Medziamerického súdu pre ľudské práva Salvádor žene povolil predčasný pôrod cisárskym rezom, dievčatko ale krátko po narodení zomrelo.

Ochrancovia ľudských práv sa už dlhší čas snažia v Salvádore presadiť zmenu zákona, ktorou sa už zaoberá aj tamojší parlament. Prijatie zákon ale blokujú pravicové strany.

Absolútny zákaz prerušenia tehotenstva, teda aj v prípadoch ohrozenia života matky či po znásilnení, platí v Čile, Nikaragui, Hondurase, Dominikánskej republike alebo na Malte.

Zdroj: ČTK

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:10 Krimi
05:25 Noviny TV JOJ
06:20 Veľká oriešková lúpež
05:20 Skutočné paničky z Orange County VIII.
06:45 Bordelári
08:20 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
06:05 TOP STAR
06:35 Nedospelí manželia
07:30 Extrémna premena
05:20 Robošváb III.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:00 Královský víkend
07:40 Angele a Tony
09:15 Tamara Dreweová