Beštia v ľudskej koži: Posledný popravený na území bývalého Československa bol z Podbrezovej

Beštia v ľudskej koži: Posledný popravený na území bývalého Československa bol z Podbrezovej Zdroj: kriminalistika.eu
Krajský súd v Banskej Bystrici ho odsúdil na absolútny trest za trojnásobnú, mimoriadne beštiálnu vraždu.

Štefan Svitek, dvadsaťsedemročný recidivista z Podbrezovej, strávil už pred svojim posledným zločinom v rôznych väzniciach viac ako osem rokov . Naposledy to bolo za vydieranie.

Osudná noc

Sivek bol ženatý so ženou, ktorá mala už z prvého manželstva dcéru. So Svitekom mala tiež dcéru a čakali spolu ďalšie dieťa. V ten osudný deň Svitek už od rána popíjal a triezvy rozhodne nebol. Po celodennom pití a práci v lese zašiel ešte do miestnej krčmy, odkiaľ sa okolo 23.00 vrátil domov.

Prestrašená manželka, zvyknutá na agresívne výčiny svojho manžela, sa aj s deťmi radšej zamkla do spálne a nechala ho búšiť na dvere. Po chvíli mu zakričala nech si ide tam, odkiaľ prišiel. To nemala robiť, pretože práve táto veta odštartovala jeho záchvat zúrivosti a bola poslednou kvapkou v pohári.

​​Svitek odbehol po sekeru a vylomil ňou dvere. Manželka už nestihla ujsť. Rozzúrený Štefan jej zasadil početné rany hlavne do hlavy - ľavej spánkovej časti, brady a krku. Jeho vyčíňanie pokračovalo aj ďalej, keď zaútočil na spiace dcéry, ktorým rozsekal hlavy sekerou, pretože, ako neskôr uviedol, sa začali budiť. Jeho besnenie tým ale neskončilo.

Tu už musí mať čitateľ silné nervy, pretože to, čo Štefan Svitek so svojou rodinou spravil, človek vidí len v tých najtvrdších hororoch.

Jedna zo zavraždených dcér.Jedna zo zavraždených dcér.Zdroj: kriminalitsika.eu

​Ľudská beštia

Prebudila sa jeho sexuálna úchylka a vrah začal besnieť. Všetky telá rozštvrtil a niekoľkokrát sa nad nimi ukojil. Manželku vyzliekol, sekerou a nožom jej otvoril hrudník a brucho. Odrezal jej oba prsníky a vnútornosti porozhadzoval okolo seba. Nezastavilo ho ani pokročilé štádium tehotenstva jeho ženy. V jeho rukách skončil aj plod ešte javiaci známky života, ktorý rozrezal žiletkou a takisto z neho povyberal všetky vnútornosti. Rovnako pokračoval aj v prípade oboch dcér - 4 a 6 ročnej, ktoré už mŕtve pohlavne zneužil a vypitval.

​​To, že pohľad na nôž a manipulovanie s ním ho vzrušovalo nebolo pre Sviteka žiadnou novinkou. Táto beštia si príjemné sexuálne zážitky privádzala aj v minulosti cudzou či svojou bolesťou. Pod vplyvom alkoholu a analgetík sa u neho prejavovali silné sadistické a masochistické sklony.

Dovtedy najsilnejším sexuálnym zážitkom tohto ošetrovateľa oviec z Brezna bolo zneužívanie kráv a odrezávanie pohlavných orgánov býkom. Po tomto hroznom čine ušiel do Čierneho Balogu a vlámal sa do bývalého rodičovského domu, kde sa údajne pokúsil o samovraždu obesením. Policajti ho zadržali dva dni po vraždách.

Štefan Svitek krátko po zadržaníŠtefan Svitek krátko po zadržaníZdroj: kriminalistika.eu

​Trest smrti

Podľa znalcov išlo o výrazne agresívnu a psychopatickú osobnosť s ťažkými poruchami emotivity, so sexuálnymi úchylkami sadomasochizmom a zoofíliou. Bol závislý na alkohole a analgetikách, čo jeho agresivitu ešte stupňovalo. Znalci došli aj k záveru, že pri manipuláciami s mŕtvymi telami získal obžalovaný najintenzívnejší sexuálny zážitok, nadobudol nové skúsenosti a tak hrozí, že svoj čin môže kedykoľvek zopakovať. Svoje sexuálne zážitky spojené s predstavami, že bolestivo ubližuje ženám, alebo zvieratám zrealizoval, čo zvyšuje recidívu.

Prišlo sa k záveru, že nijakými dostupnými metódami - medicínskymi, či psychoterapeutickými nie je možné Štefana Sviteka prevychovať a pustiť na slobodu medzi ľudí. A tak v záujme ochrany spoločnosti bol Štefan Svitek za vraždy spáchané 30. októbra 1987 odsúdený Krajským súdom v Banskej Bystrici na trest smrti. Rozsudok bol vykonaný 8. júna 1989 v Bratislave.

Zdroj: kriminalistika.eu

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:50 Moje letné prázdniny
00:55 Krvavé peniaze
03:35 TOP STAR
20:35 Statočné srdce
00:20 Dokonalá partia
02:10 Pasca
22:30 INKOGNITO
23:55 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:25 NAŠI
23:10 Fix a Foxi II.
23:35 Príbehy dvoch myší
00:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
21:55 Prokletý kšeft
23:35 Bitva o Passchendaele
01:35 Okamžik vzkříšení