Záhada Hory mŕtvych: Smrť 9 študentov nebola doteraz objasnená

Záhada Hory mŕtvych: Smrť 9 študentov nebola doteraz objasnená
Skutočný príbeh ruských študentov, ktorí zomreli drastickou smrťou nebol dodnes objasnený. Film inšpirovaný skutočnými udalosťami s názvom Záhada Hory mŕtvych si môžete pozrieť v našom archíve.

Ruskú horu Cholat Sjachyl na severnom Urale domorodí obyvatelia prezývajú aj Hora mŕtvych. V roku 1959 sa desať ruských študentov vydalo na inú horu, s názvom Otorten (voľne preložené ako: "Miesto, kam nechoď"). Obe tieto hory, sú od seba vzdialené necelých desať kilometrov, no do svojho cieľového miesta študenti nikdy neprišli.

Expedícia mladých ľudí, pozostávala z desiatich mien. Ich vodcom bol Igor Djatlov. Všetci členovia výpravy boli skúsení horali a na konte mali už množstvo náročných výstupov. Ich naplánovaná trasa spadala do tretej najnáročnejšej kategórie. No ani najvyššia obtiažnosť trasy, ani zlé počasie im nemohli predpovedať krutú a nevysvetliteľnú smrť, ktorá na nich čakala.

Po stopách jednej z najzáhadnejších tragédií sa vybrala aj skupinka amerických študentov. Ako sa skončí ich výprava, si môžete pozrieť vo filme Záhada Hory mŕtvych, ktorý nájdete v našom archíve.

Začiatok expedície

Takzvaná Djatlovova expedícia vyrazila na svoj posledný výstup 25.januára roku 1959. Do 31. januára sú vďaka denníku a fotoaparátu známe podrobné detaily ich trasy, ktorá smerovala k horskému výstupu. Skupina sa vydala na výstup k hore Otorten 1. februára, no kvôli nepriazni počasia a nízkej viditeľnosti sa mierne odklonili od kurzu a nič netušiac, začali stúpať na Horu mŕtvych. Potom, ako si uvedomili chybu, rozhodli sa rozložiť tábor na úpätí hory a prečkať tam nehostinné počasie. Nevedno prečo si nezvolili bezpečnejší scenár a nezišli 1,5 kilometra do blízkeho lesa, ktorý by ich od snehovej búrky ochránil.

Prázdny stan a mŕtvoly

Ešte pred štartom expedície sa vedúci skupiny Djatlov dohodol so športovým klubom, že im najneskôr 12. februára pošle z cieľovej osady Vižaj telegraf o šťastnom návrate. No nestalo sa tak. Prvú záchrannú skupinu zmobilizovali až 20. februára rodinní príslušníci obetí. Tvorili ju študenti a učitelia.

Neskôr boli zapojené všetky pátracie jednotky, vrátane polície a armády. Prvá záchranná skupina objavila prvé stopy táboriska až 26. februára. Na tomto mieste však našli len prázdny strhnutý stan, pokritý snehom, ďalej topánky a osobné veci členov výpravy. Vyšetrovatelia neskôr zistili, že bol stan zvnútra rozrezaný. Od táboriska viedli stopy deviatich osôb k blízkemu lesu.

Asi po 500 metroch, boli stopy zahádzané snehom. Na okraji lesa pod vysokým stromom našli členovia záchrannej výpravy ohnisko a prvé dve telá. Oblečení boli iba v spodnom prádle a boli bosí. Konáre stromu boli polámané do výšky piatich metrov, podľa čoho možno usudzovať, že niekto z členov expedície šplhal na strom, aby dovidel na táborisko. Ďalšie tri telá boli nájdené vo vzdialenostiach: 300, 480, a 630 metrov od vysokého stromu, smerom k hore. Všetko naznačovalo tomu, že táto trojica sa pokúšala utiecť späť do táboriska na úpätí hory. Pátranie po ostatných členoch expedície trvalo vyše dvoch mesiacov a nájdené boli až 4. mája, pretože boli pod dvojmetrovou vrstvou snehu. Našli ich 75 metrov od vysokého stromu, hlbšie v lese.

Vyšetrovanie a súdna pitva

Aj keď telá študentov vyzerali na prvý pohľad, že umreli bez cudzieho zavinenia, nariadená súdna pitva tento omyl vyvrátila. Príčinami smrti boli: prasktnutá lebka, polámané rebrá, jedna študentka mala vytrhnutý jazyk, a podľa doktora Vožroždeného, boli telá vystavené extrémnej sile, ktorú prirovnal k nárazu pri autonehode. Ba čo viac, forenzné radiačné testy preukázali zvýšenú radiáciu na oblečení niektorých obetí. O stave vnútorných orgánov pri vyšetrovaní nepadlo ani slovo.

Jeden študent prežil

Našiel sa však šťastlivec, ktorý expedíciu prežil. Volal sa Jurij Judin, ktorého pred výstupom na horu zachránila zranená noha. Následne sa od skupiny odpojil a vrátil sa domov. Zomrel 27. apríla 2013. Celý život sa s rôznymi organizáciami snažil zistiť príčinu úmrtia jeho kamarátov. No ani on, ani vyšetrovatelia do dnešného dňa nevedia vysvetliť, čo sa vlastne na Hore mŕtvych stalo…

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
06:10 Ninja Factor III.
06:50 Simpsonovci XXIV.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 PÁLI VÁM TO
06:05 TIPOS INFO
05:20 Robošváb IV.
05:45 Sherm a jeho mikróby
06:00 Tučniak Pecola
06:20 Alex a Emma
08:05 Dokonalé štěstí
09:40 Nadějné vyhlídky