Perkusionista Peter Raitl: Dobrý muzikant dá vystúpeniu tie správne gule

27.07.2014 11:37 Premuža.sk Kokteil
Perkusionista Peter Raitl: Dobrý muzikant dá vystúpeniu tie správne gule Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com
Začínal vo funk-popovej kapele Love 4 Money a dnes patrí medzi renomovaných perkusionistov žiadaných na Slovensku i za hranicami.

Rakúsky bubeník Harald Tanschek po spoločnom hraní v Divadle Aréna povedal, že takého dobrého perkusionistu, ktorý hrá jazz so špičkovými muzikantmi našej scény rovnako dobre ako latino s Kubáncami, v našich zemepisných šírkach ešte nevidel. Je nemožné sedieť s ním v meste na terase, aby sa mu nezdravili okoloidúce hudobné "celebrity" ako Peter Lipa, Marián Greksa venčiaci svojho obrovského psa, či Tina, s ktorou roky hrával. Že ste o ňom nikdy nepočuli? Ale počuli. Profesionálne začal hrávať pred 15 rokmi vo funk-popovej kapele Love 4 Money.

Odvtedy Peter Raitl spolupracoval s mnohými slovenskými, českými, rakúskymi, kubánskymi i americkými hudobníkmi a spevákmi a vypracoval sa na nášho popredného (nielen) jazzového perkusionistu. Mohli ste ho vidieť hrať v mnohých televíznych show, v živých predstaveniach, aj na bezpočetnom množstve hudobných festivalov.

Ako ľudia reagujú, keď povieš, že si perkusionista?

Väčšina netuší, čo to znamená. Moja konšpiračne zameraná svokra si robila srandu, že dobre, že nie sionista. (smiech) Pritom, keď začnem vysvetľovať, že perkusie sú také rôzne bubny, na ktoré sa hrá rukami, tak všetci robia "ahá, veď viem..."

Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com

Koľko ti trvalo, kým si sa naučil hrať? Čo to zahŕňalo?

Dnes, keď pomaly každý druhý hrá na nejaké bongá, laik ľahko skĺzne do omylu, že hrať na perkusie je ľahké. To je asi ako porovnávať prepracované gitarové sóla k hraniu pri táboráku. So všetkou úctou k táborákom... (smiech). Čo málokto vie, aj pri perkusiách je veľmi dôležité ovládať techniku - napríklad ako dať prsty a kam presne nimi udrieť a hlavne - ako, aby to vôbec vydalo ten správny tón. A samozrejme kedy, aké tempo, aký rytmus, ktorý nástroj kedy a tak ďalej. To vyžaduje roky tvrdého tréningu. To nejakému zblúdilému divákovi, ktorý sa počas prestávky dotrepe k mojim nástrojom, či si môže "zahrať", ťažko vysvetliť. To ja som ešte priateľský s mojím ráznym "nie". Prečo nejde niekomu šiahať trebárs na saxofón? To by dostal rovno do držky! 

Bol moment, kedy si si uvedomil, že si slávny alebo že si v hudbe niečo dokázal?

Keď sme boli s Love 4 Money najviac na výslní, tak ma ľudia normálne spoznávali v Auparku, že aha to je henten z Love 4 Money. Ale dnes som zase v anonymite. Dnes, keď nehráš pop a nepretŕčaš sa v telke, takmer akoby si neexistoval. No, nie je to celkom tak. Som rád, že v posledných rokoch akoby sa ľuďom viac rozšírili obzory a začali sa viac zaujímať o ozajstných, kvalitných muzikantov, dokonca aj jazzových. Podniky natrieskané na prasknutie, ako pred pár mesiacmi na koncerte Robert Glasper Experiment či kapely Chrisa Davea The Drumhedz sú toho dôkazom. Tu, žiaľ, vstupujú do hry rádiá a televízie, ktoré masovo kazia ľuďom vkus. Nebudem to bližšie komentovať, lebo by som musel byť vulgárny.

Kedy si si uvedomil, že si sa posunul ďalej?

Posledných pár rokov spolupracujem so špičkovými jazzovými muzikantmi, ako Juraj Griglák, Milo Suchomel či Martin Valihora, ktorí ma sami volávajú na hrania. Tomu som veľmi rád. Títo páni sú už taký level, že oni by s priemerným perkusionistom vôbec nehrali. Podľa toho viem, že hrám dobre. Netľapkáme si po pleci, že kámo, jak si super zahral, lebo super hrať je pointa toho celého, na to tam sme. Aj v tom spočíva skutočná profesionalita, vždy hrať na 100%. Minimálne.

Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com

Aká bola tvoja hudobná cesta za tých 15 rokov?

Veľmi príjemná. (úsmev) A veľmi rozmanitá. Najprv som hral len v Love 4 Money, potom prišli rôzne ponuky, od Lavagance, Tiny, Zdenky Prednej, Roba Opatovského a rôznych iných, takže zo začiatku som hrával najmä pop. Potom začali mať o mňa veľký záujem na Slovensku i za hranicami žijúci Kubánci - nasledovali roky, kedy som hrával prevažne latino. No a v posledných rokoch, ako som už spomínal, sa najviac sústreďujem na kvalitný jazz a funk.

Obohacuje ťa to?

Samozrejme, každý žáner, ktorý som kedy hrával, ma niečím obohatil a posunul ďalej. To, že som na profesionálnej úrovni ako multižánrový hráč, vnímam jednoznačne ako pozitívum. Nie každý, kto vie hrať pop, by vedel zahrať napríklad latino, a zďaleka nie každý, čo dobre hrá latino, by vedel hrať funk alebo jazz.

Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com

Aké to je hrať s Kubáncami?

Sú všetci veľmi muzikálni a spontánni a rytmus majú naozaj v krvi. Takže som celkom dobre zapadol... V Rakúsku aj v Česku žijúci Kubánci sa mi po hraní často prihovárali po španielsky a boli šokovaní, že nie som Kubánec. V ich kultúre je conguero (hráč na kongá, pozn. aut.) považovaný za najrešpektovanejšieho člena kapely. Samozrejme, hrával by som s nimi ešte viac, ale nemám latinskoamerický pôvod a ani len španielske priezvisko, čo - ako si podaktorí myslia - je asi kľúčové... 

Čo je nové s kapelou Love 4 Money? Dlho sme o nej nepočuli...

Pred pár rokmi sme po dlhšej odmlke opäť začali koncertovať a odozva zo strany fanúšikov bola ozaj skvelá. Všetci však máme aj iné kapely, projekty či celkom nezaujímavo aj obyčajnú prácu, takže na tvorbu a koncerty nezostáva toľko času, ako by sme si želali. A spevák Tomáš Palonder veľa hrá v divadle a stále niečo nakrúca, tak sme radi, že aspoň cez leto sú divadelné prázdniny (smiech). Môžeme sa aspoň pustiť do intenzívnejšieho hrania aj nahrávania nových skladieb. Už ich máme v tom pomyselnom šuflíku dosť dlho, treba ich dať konečne aj von.

A teraz najbližšie?

Najmä teraz v auguste budeme veľa hrať v Bratislave a v okolí, už sa na to tešíme. Nie sme tie typy, že by sme si sami organizovali nejaký svoj festival a dlhšie sme nič nevydali, preto až tak nie sme vidno a počuť v médiách. Ale naši fanúšikovia si napriek tomu doteraz vždy k nám cestu našli, čomu sme veľmi radi. A tak ako doteraz, aj v budúcnosti do našich koncertov dáme všetko, aby na konci odchádzali domov šťastní a spokojní s pocitom, že dobrá popová hudba na Slovensku stále existuje.

Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com

Aký máš názor na spevákov bez kapely?

Bežný divák si to možno na prvý pohľad nevšimne, ale spevák bez kapely, ktorý nespieva vyslovene a capella, ako trebárs Fragile, je vždy o niečo ochudobnený. Každý dobrý muzikant tomu živému vystúpeniu dodá niečo naviac, nejako svojím hraním obecenstvu celý ten hudobný aj vizuálny zážitok obohatí. Má to potom viac gule, viac energie a emócií. Veď zoberme si vo svete, všetky live koncerty ako Rihanna, Justin Timberlake či ktokoľvek, všetci majú na pódiu aj živú kapelu - samozrejme aj s perkusionistom.

Tých však u nás na pódiu veľmi nevidieť...

Je to tým, že rytmika je väčšinou "skrytá" niekde vzadu. Okrem toho, keď sedím po pravici Martina Valihoru, vtedy ma je tiež hneď lepšie vidno. Srandujem. Je to jeden v mála našich muzikantov, ktorý sa vie úspešne predať bez zapredania sa, ak vieš čo tým myslím.

A inak?

Sú všelijaké formy a možnosti zviditeľnenia sa, no potom už ide o to kto má na čo žalúdok, alebo čomu zostane verný. Jeden náš známy spevák mi raz povedal, že hrať nestačí, treba, aby som robil show. Ja síce show robím, ale hraním. Stojím na pódiu a hrám preto, lebo hranie milujem, a nie kvôli tanečkom a šaškárni.

Zdroj: Anna Raitl/annaraitl.com

Čo by si chcel odkázať začínajúcim hudobníkom a zvlášť perkusionistom?

Aby najprv skúmali rytmy a techniky. Nech veľa počúvajú a postupne si nájdu svoj vlastný štýl. Hlavné je, samozrejme, držať rytmus. Hrať na perkusie nie je iba bubnovačka a zábava! Treba veľa cvičiť, ale kto má talent a odhodlanie, môže sa časom vypracovať aj na profesionálneho muzikanta. Samozrejme, najprv je to drina niečo sa naučiť, potom ďalšie a ďalšie techniky, treba hlavne veľa hrať, potom drina vycibriť to, čo už viem...  Muzikant sa učí celý život. Ale ako sa hovorí, bez práce nie sú koláče - a bez hrania nie sú fanynky! (smiech)

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

12:55 Rodinné záležitosti
14:20 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
15:55 POLICAJTI V AKCII
13:10 Profesionáli II.
14:15 Simpsonovci XXVI.
14:40 PÁLI VÁM TO
13:00 Vražedné Miami
15:00 Komisár Rex - NOVÉ ČASTI
17:00 Hawaii 5.0 VI.
13:20 Timothy ide do školy
13:45 Mestečko Wackaville
14:10 Robošváb II.
13:25 Spálené mosty
15:05 Dobrodružství Hucka Finna
16:55 Dokonalá partie